Milli Savunma Bakanlığı (MSB) kaynakları, Türkiye'nin F - 35 savaş uçağının tedariki konusunda Türkiye ve ABD’nin duruşunda herhangi bir değişiklik olmadığını bildirdi.

Bakanlık kaynakları, ABD tarafından son günlerde yapılan F - 35 ile ilgili açıklamaların bir iyi niyet beyanı olarak değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Kaynaklar ayrıca Türkiye'nin Eurofighter savaş uçağı talebinin devam ettiğini, konsorsiyum ülkelerinden Almanya'nın bu konudaki olumlu yaklaşımının beklendiğini ve tedarik konusunda görüşme ve çalışmaların ise sürdüğünü belirtti.

F - 16 Konusu Herhangi Bir Şarta Bağlı Değil

Öte yandan MSB kaynakları, ABD'den 40 adet yeni F - 16 Blok-70 tedariki, mevcut 79 adet F - 16'nın ise modernize edilmesi ile bunlara ait mühimmat, malzeme ve teçhizatları içeren talebin, ABD kongresindeki onay sürecinin 26 Ocak'ta başladığını hatırlattı.

Kaynaklar, teklif ve kabul mektuplarının Türkiye tarafına ulaştığında takvim üzerinde çalışmalara başlanacağını ve böylece projelerin maliyetinin de net olarak ifade edilebileceğini aktardı.

Serik'te Motosiklet Ambulansla Çarpıştı: 1 Ölü Serik'te Motosiklet Ambulansla Çarpıştı: 1 Ölü

Bakanlık kaynakları, Yunanistan kaynaklı bazı haber sitelerinde iddia edildiğinin aksine, F - 16 tedariki ve modernizasyonu konusunun herhangi bir şarta bağlı olmadığını da bildirdi.

Kaynak: DHA