Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, işletmelerin stokçu ya da fahiş fiyatçı pozisyonuna düşmemesi için fahiş fiyat ve stokçuluğun tanımının sektör temsilcilerinin de görüşünün alınarak yapılması konusunda uyardı. Baran daha sonra kriterlere uymayanların cezalandırılması gerektiğini ifade etti.    

Perakendeciler Toplantısı’nda konuşan ATO Başkanı Baran, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da yapılan düzenlemeyle fahiş fiyat ve stokçuluk cezalarının artırıldığını hatırlattı.

Konut Satışları Haziranda Azaldı Konut Satışları Haziranda Azaldı

Enflasyon ortamının perakende sektöründeki ürün fiyatlamalarını etkilediğini belirten Baran, “Sektör, varlığını sürdürmek, sermayesini eritmemek için, sattığı her ürünün fabrika çıkış fiyatını takip ederek, yerine koyacağı fiyattan satmak durumunda kalıyor. Ancak bazı durumlarda işletmeler, stokçu ya da fahiş fiyatçı pozisyonuna düşerek cezai müeyyideler ile karşı karşıya kalabiliyor” uyarısını yaptı.

Baran, bu durumu ortadan kaldırmak için önce fahiş fiyat ve stokçuluğun tanımının net biçimde yapılması gerektiğine dikkat çekerek, “Kavramlar net anlaşılır biçimde olursa, perakendeci bu tanımlardan hareket ederek fiyatlandırmasını yapabilir. Bu noktada amaç cezalandırmak değil yol göstermek olmalıdır " diye konuştu.

Fahiş fiyat ve stokçuluğun tanımının mutlaka sektör temsilcilerinin görüşü alınarak yapılması gerektiğinin de altını çizen Baran, daha sonra kriterlere uymayanların cezalandırılmasını talep etti.

Kaynak: Bülten