Bu atılım, pankreas kanallarını kaplayan dokuları oluşturan pankreas duktal progenitör hücrelerinin, tip 1 diyabetli kişilerde genellikle etkisiz veya eksik olan β hücrelerinin işlevini taklit edecek şekilde gelişmesiyle gerçekleştirildi.

Kovid Aşısı Kalp Sağlığına İyi mi Geliyor? Kovid Aşısı Kalp Sağlığına İyi mi Geliyor?

Avustralya'daki araştırmacılar, insan dokusundaki EZH2 enzimini hedef alan, FDA tarafından halihazırda onaylanmış ilaçların yeni bir kullanımını araştırdı. Normalde bu enzim hücre gelişimini kontrol ederek büyüme üzerinde önemli bir biyolojik kontrol sağlar.

Burada, kanser tedavilerinde kullanımı zaten onaylanmış olan küçük molekül inhibitörü, EZH2'nin uyguladığı frenlerin bir kısmını ortadan kaldırmak için kullanıldı ve progenitör duktal hücrelerin β hücrelerine benzer işlevler geliştirmesine olanak tanıdı.

Araştırmacılar, yayınlanan makalelerinde "EZH2'yi hedeflemek, β hücresi rejeneratif potansiyeli için temeldir. Yeniden programlanmış pankreas duktal hücreleri, insülin üretimi ve salgısı sergiliyor." açıklaması geçiyor.

Önceki araştırmalar, aynı zamanda mide asiditesinin yönetilmesine de yardımcı olan kanal astarını oluşturan hücrelerin, doğru ortamda β-hücreleri gibi bir şeye dönüştürülebileceğini ileri sürmüştü. Artık bunu nasıl yapacağımıza dair iyi bir fikrimiz var.

En önemlisi, yeni hücreler tıpkı β hücreleri gibi glikoz seviyelerini algılayabiliyor ve buna göre insülin üretimini ayarlayabiliyor. Çalışmanın odaklandığı tip 1 diyabette, orijinal beta hücreleri vücudun bağışıklık sistemi tarafından yanlışlıkla yok ediliyor, bu da kan şekeri ve insülinin düzenli enjeksiyonlarla yönetilmesi gerektiği anlamına geliyor.

Ekip tarafından yürütülen testler, tip 1 diyabetli 7 ve 61 yaşlarındaki iki kişiden ve diyabeti olmayan 56 yaşındaki bir kişiden alınan doku örneklerinde aynı reaksiyonu gösterdi; bu da bunun nesiller boyunca işe yarayabileceğini gösteriyor. Bir başka olumlu işaret de, düzenli insülin üretimininyeniden başlaması için yalnızca 48 saatlik bir uyarım gerekmesidir.

Dünya çapında yaklaşık 422 milyon kişinin, kan şekeri seviyelerini manuel olarak kontrol edip yönetmeye dayalı olarak diyabetle yaşadığı düşünülüyor. Bu araştırma için henüz erken, klinik denemeler de yapılacak ama bu, insan vücudunu diyabetin ortadan kaldırdığı işlevlerin yerine koymaya ikna etmenin başka bir potansiyel yolu.

Bilim adamlarının araştırdığı tek umut verici yol da bu değil. Yeni ilaç türleri geliştirilme aşamasındadır ve araştırmacılar aynı zamanda orijinal insülin üreten hücreleri yok edilmeden önce etkili bir şekilde korumanın yolları üzerinde de çalışmaktadır.

Kaynak: Necmettin Kurucu