Fıstık ezmesi, sağlıklı beslenenler, sporcular, vegan ve vejetaryenler tarafından sıkça tercih edilen bir atıştırmalık olarak öne çıkıyor. Anavatanı Amerika olsa da Türkiye ve dünya genelinde pek çok fıstık ezmesi markasına ulaşmak mümkün. Bu lezzetli atıştırmalığın popülerliğinin artmasının ardında, sahip olduğu besin değerleri ve sağlık açısından sunduğu faydalar yatıyor. 

Fıstık Ezmesinin Kalori ve Besin Değeri 

Yüz gram fıstık ezmesi, yaklaşık olarak 650 kalori, 27 gram protein ve 12 gram diyet lifi içeriyor. Ancak bir fıstık ezmesi kavanozunu elinize aldığınızda, ilk olarak besin değerlerinden ziyade içeriğine dikkat etmelisiniz. İlave yağ ve kimyasal bileşen içermeyen ürünleri tercih etmek önemlidir. Bunun iki temel nedeni vardır. İlk olarak, palm yağı gibi hidrojenize yağlarla üretilmişse, sağlıklı bir gıda tüketmek yerine zararlı bir madde almış olursunuz. İkinci olarak, ürünün içeriği ne kadar sade ve temizse, kullanılan yer fıstığının kalitesi de o kadar yüksek olur. Kaliteli fıstık ezmesi, aflatoksinsiz ve tarım ilacı kalıntısı bulunmayan yer fıstıklarından üretilir. 

Her doğal gıdanın kendi yapısında şeker ve tuz bulunur. Bu nedenle, besin değerlerinde belirtilen şeker ve tuz miktarı, yer fıstığının doğal bileşenlerinden kaynaklanır. Etiketlerde şeker belirtilmemişse bu yanıltıcı olabilir. Düşük karbonhidrat içeriği sayesinde, şekersiz ve ketojenik beslenenler için de uygundur. Üründeki karbonhidratın 3.10 gramı, fıstığın kendi yapısındaki şekerden gelir. 

50 Yıldan Fazla Süredir Hamile Olan Kadın 50 Yıldan Fazla Süredir Hamile Olan Kadın

Fıstık Ezmesindeki Protein, Vitamin ve Mineraller 

Fıstık ezmesi, yüksek protein içeriğiyle dikkat çeker. Örneğin, 100 gram şekersiz fıstık ezmesi 27 gram protein içerir. Ayrıca magnezyum, B6 vitamini, manganez, E vitamini ve B3 vitamini gibi önemli besin öğeleri de barındırır. Katkı maddesi, koruyucu ve kimyasal içermeyen fıstık ezmeleri, sağlıklı yağlarla birlikte bu vitaminleri de sağlar. Yüksek protein oranı nedeniyle, özellikle sporcular ve et ürünleri tüketmeyenler tarafından tercih edilir. Uzun süre tokluk hissi sağlaması nedeniyle, sadece kalori miktarına bakarak değerlendirilmemelidir. Günlük kalori ihtiyacınıza uygun şekilde beslenmenize ekleyeceğiniz fıstık ezmesi, öğünlerinizi daha keyifli hale getirebilir. Fıstık ezmesinden korkmamalı, içerik konusunda şüphe uyandıran ürünlerden kaçınmalıyız. 

Muhabir: Ebrar Çelik