Şenel Fatma Boydağ, Türk fizikçi ve Doğuş Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Birimi başkanıydı.

Boydağ, 10 Ocak 1947'de Bartın'da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul'da tamamladıktan sonra, 1965 yılında Kandilli Kız Lisesi'nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi, Fen Fakültesi Fizik Bölümü'nden 1969 yılında mezun oldu. 1976 yılında aynı bölümde doktora yaptı.

Doktora sonrası çalışmalarını, 1976-1978 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri'nde, Wisconsin Üniversitesi'nde sürdürdü. 1979 yılında Türkiye'ye döndü ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nde çalışmaya başladı. 1982 yılında doçent, 1989 yılında ise profesör oldu.

Boydağ'ın araştırma alanları, yüksek enerji fiziği, plazma fiziği ve nükleer fizikti. Bu alanlarda yaptığı çalışmalar, uluslararası alanda kabul görmüştür. Boydağ, ayrıca Türk Hızlandırıcı Merkezi'nin kurulmasında da önemli rol oynamıştır.

Boydağ, 30 Kasım 2007'de, Antalya'dan İstanbul'a giden AtlasJet 4203 sefer sayılı uçağının düşmesi sonucu hayatını kaybetmiştir.

Knut Hamsun Kimdir? Knut Hamsun Kimdir?

Boydağ'ın ölümünden sonra, Doğuş Üniversitesi'nde bir konferans salonuna ve Isparta'da bir parka adı verilmiştir.

Boydağ'ın başlıca eserleri şunlardır:

"Yüksek Enerji Fiziğinde Temel Kavramlar" (1983)

"Plazma Fiziğinde Temel Kavramlar" (1986)

"Nükleer Fiziğin Temel Kavramları" (1990)

Boydağ, Türkiye'nin yetiştirdiği önemli bilim insanlarından biriydi. Araştırmaları ile yüksek enerji fiziği, plazma fiziği ve nükleer fizik alanlarında önemli katkılarda bulundu. Ayrıca, Türk Hızlandırıcı Merkezi'nin kurulmasında da önemli rol oynadı.

Kaynak: Haber Merkezi