Gıda sektöründe bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi ve gıda okuryazarlığının artırılması amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) arasında protokol imzalandı.

Orman Genel Müdürlüğünde düzenlenen törene Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ile TGDF Başkanı Demir Şarman katıldı. 

Merkez Bankası Politika Faiz Oranını Yüzde 50'de Sabit Tuttu Merkez Bankası Politika Faiz Oranını Yüzde 50'de Sabit Tuttu

Törende konuşan Bakan Yumaklı, gıda konusunda üretici, tüketici ve devletin iş birliği yapmalarının önemine değinerek buradaki en önemli hususun gıda okuryazarlığı olduğunu belirtti. 

Yumaklı, en büyük denetçinin tüketicinin kendisi olduğunun altını çizerek, tüketiciye doğru bilgiyi alabileceği her türlü hususu sunmanın bakanlığın görevi olduğunu vurguladı. 

Yumaklı, "Tüketicilerimizin de bunları doğru okuyup kamusal denetimi yapabiliyor olmaları, bu anlamda doğruyu yanlışı çok net bir şekilde ayırabiliyor olmaları kaynak kaybının önüne geçecektir. Ayrıca birtakım konuların speküle edilmesini de önleyecektir" değerlendirmesini yaptı.

TGDF Başkanı Şarman ise protokolle gıda konusunda okuryazarlığı artırmayı amaçladıklarını, böylece dezenformasyonla mücadele edeceklerini vurguladı. 

Kaynak: DHA/AA