İsrail - İran arasında yaşanan gerilim piyasalarda özellikle altın fiyatlarını etkilemeye devam ediyor.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, gram altında 3 bin TL seviyesinin önünün açıldığını belirterek, “Gram altında 3 bin - 3 bin 500 lira seviyesi, beklenti doğrultusunda güçlü durmaya devam edecek gibi duruyor” dedi.        

A Para’da altın fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan İslam Memiş, İsrail ile İran arasında yaşanan gerilim nedeniyle yatırımcıların çok dikkat etmesi gereken bir dönemde olduğunu vurgulayarak “Bölgeden gelecek haber akışları, altının seyri açısından oldukça önemli olacak” dedi.

İsrail tarafından İran’a bir misilleme olup olmayacağı konusunda belirsizliğin davam ettiğine dikkat çeken Memiş, “Emtia fiyatları jeopolitik gerilimlere odaklı bir seyir gerçekleştirecek. Eğer bir misilleme olmazsa tansiyon düşerse ons altın tarafında bayram öncesi beklediğimiz 2 bin 200 - 2 bin 250 dolar seviyeleri vardı. Teknik olarak satışların yaşanması gerekiyordu. Bu seviyeler yeniden yaşanabilir; ancak İsrail tarafından bir misilleme gelirse ve tansiyon tekrar yükselirse bu sefer 2 bin 450, devamında da 2 bin 600 dolar seviyesine kadar ons altın tarafında bir yükseliş görmemiz kaçınılmaz olur” uyarısını yaptı.  

Gram altın tarafında 3 bin TL seviyesinin önünün açıldığını vurgulayan Memiş, “Gram altında dolayısıyla 2 bin 700, 2 bin 900 ve 3 bin lira seviyesine kadar bu yükselişler devam edebilir. O yüzden kısa vadede belirsizlik halen devam ediyor” dedi.

Memiş, piyasalarda altının, yılsonuna kadar güvenli liman olma özelliğini koruyacağını vurgulayarak, “Ocak ayında kamuoyuna, gram altın tarafında 3 bin - 3 bin 500 lira seviyesinin beklenti halinde olduğunu ifade etmiştim ancak o dönem jeopolitik gerilimler masada yoktu. Buna rağmen gram altında yine 3 bin - 3 bin 500 lira seviyesi, beklenti doğrultusunda güçlü durmaya devam edecek gibi duruyor” değerlendirmelerini yaptı.  

Brent Petrolün Varil Fiyatı 87 Dolara Geriledi Brent Petrolün Varil Fiyatı 87 Dolara Geriledi

Jeopolitik gerilimin tırmanmayıp, ons altın tarafında kısa vadeli bir geri çekilmenin yaşanması halinde ise Memiş, altının “bu sefer orta ve uzun vadeli yatırımcılar için bir alım fırsatı” sunacağını ifade etti.

Muhabir: Ersan Akbaş