Yeterli Miktarda Uyumak

Uyku sağlıklı bir beden için yemek yemek ve barınmak kadar önemli bir temel ihtiyaçtır. Daha enerjik olmak için ne çok uyumak iyidir ne de az uyumak. Uyku vücut sistemini yavaşlatır ve vücudun rahatlamasını sağlar. Uyandığınızda kendinizi fiziki açıdan daha güçlü ve enerjik hissedersiniz. Uykunuzun kaliteli ve düzenli olması, sizi gün içerisinde iyi hissettirecektir. Daha sosyal ve sağlıklı bir hayat geçirmek için yeteri kadar uyumak önemlidir. Ortalama bir yetişkin için günde 7-8 saat uyku yeterli olmaktadır.

Güne Nasıl Başladığınız Önemli

Güne güzel başlamak çok önemli. Sabah kalkar kalkmaz kahveye sarılanlardan mısınız? Eğer öyleyseniz ve bu yazıyı okuyorsanız, kahve alışkanlığınızı su olarak değiştirme vaktiniz gelmiş demektir. Sabah aç karnına 2-3 bardak su tüketimi metabolizmanın hızlandırılması, sindirimin kolaylaşması, mide asidinin dengelenmesi ve zindelik elde edilmesi bakımından ideal olarak kabul edilmektedir. Gece boyunca su tüketiminin olmaması sabahları yaklaşık 500 ml su tüketimi önerilmesinin ardındaki temel nedenlerdendir.

Hareket Etmeyi İhmal Etmeyin

Güne hareket ederek başlamak kas sağlığınız hatta psikolojiniz için bile oldukça önemli. Sabah erken saatlerde yapacağınız 20-30 dakikalık kısa bir yürüyüş ihtiyacınız olan enerjiyi toplamanızı sağlar. Hatta sınırlarınızı biraz zorlayıp bunu hafif tempolu bir koşuya çevirirseniz, çok daha iyi olacaktır.

Beslenmenize Özen Gösterin

Sabah çıktığınız yürüyüş öncesinde metabolizmanızı hızlandırması için 1 bardak süt, muz, 2-3 adet ceviz tüketebilirsiniz. Lifi, proteini ve vitamini bu besinlerden almak, bütün takviyelerden daha önemli. Ayrıca gün içerisinde de beslenmeye her zaman dikkat edilmeli. Mesela her gün bir yumurta tüketmelisiniz. Ayrıca kahvaltıda tüketeceğiniz süt, yulaf ve meyveler de gün boyu ihtiyacınız olan enerjiyi sağlamakta yardımcı olacaktır. Öğleden sonra içeceğiniz kırmızı meyve çayları da yoğun antioksidan içerdiğinden, vücudunuzu zinde tutmaya yardımcı olacaktır.  Akşamları ise protein ve sebze ağırlıklı beslenmek çok önemlidir.

Yoga ve Meditasyon İçin Zaman Ayırın

Yoga ve meditasyon enerji seviyenizi artırmaya yardımcı olabilir. Çünkü bu uygulamalar, sakin bir soluğu teşvik etmeyi amaçlayan, bilinçli nefes alma gibi tekniklere odaklanır. Yorgunluğunuzu stresin artmasına bağlıyorsanız, yoga veya meditasyonu alışkanlık haline getirmek stres faktörlerine karşı daha dirençli olmanıza yardımcı olabilir.

Yapılan bir araştırmada, meditasyon ve yoga uygulayan insanların sıklıkla daha iyi bağışıklık sistemine sahip olduklarının yanı sıra stres ve endişe karşısında dayanıklılık geliştirdikleri görülmüştür. Bir başka araştırmaya göre yoga kişinin stresini azaltmaya yardımcı olduğu gibi anksiyete ve depresyonu da azaltmaktadır.

Turizmcilerden “Kurban Bayramı Tatili 9 Gün Olsun” Çağrısı Turizmcilerden “Kurban Bayramı Tatili 9 Gün Olsun” Çağrısı

Tüm bunları yapmanıza rağmen hala kendinizi yorgun, enerjisiz ve keyifsiz hissediyorsanız mutlaka bir doktora görünmeniz gerekebilir. B12, demir, magnezyum eksikliği veya başka herhangi bir rahatsızlık da yorgunluğa ve enerji düşüklüğüne sebep olabilir.

Muhabir: Ebrar Çelik