TÜRKİYE

İstanbul Kağıthane’deki Çağlayan Adliyesi önünde polis noktasına silahlı saldırı yapıldı. Saldırıda 3'ü polis memuru 6 kişi yaralandı. 2 saldırgan ölü olarak ele geçirildi.

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli deprem felaketinin birinci yılı nedeniyle, Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıkları başta olmak üzere yurt genelinde bulunan askeri birliklerde anma törenleri düzenlendi.

Hatay İskenderun'da 3 bin 500 gönüllünün katılımıyla depremzedelere 17 milyon kap sıcak yemek dağıtımı yapan "Gönül Mutfağı", 6 Şubat depremlerinin yıl dönümünde 30 bin kişiye taziye yemeği dağıttı.

Hatay ve İskenderun’da saat 04.17'de depremin 1. yıl dönümü için etkinlikler düzenlendi, sessiz yürüyüş yapıldı.

Bakan Fidan’dan Kritik Temas Bakan Fidan’dan Kritik Temas

Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıl dönümünde, faciada can kayıplarının yaşandığı iller arasında bulunan Malatya'da anma töreni yapıldı.

Türkiye’de, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından kısaca DASK olarak adlandırılan zorunlu deprem sigortalı konut sayısı yüzde 58,3'e yükseldi. Artışın bir yıl içinde sadece yüzde 2,7’de kalması dikkat çekti.

BİK Genel Müdür Yardımcısı Mesut Onat, 6 Şubat depremlerinin hemen ardından sahaya indiklerini ve basın sektörünün bu zorlu süreci en az zararla atlatması için gerekli tedbirleri aldıklarını söyledi.

Merkez Bankası, yıllık enflasyonun temel mal ve daha belirgin olarak enerjide yükselirken; diğer ana gruplarda gerilediğini açıkladı. 2023 yılının son Enflasyon Raporu tahminiyle de uyumlu şekilde gerçekleştiğini belirtti.

DÜNYA

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), Yemen’de Husilerin kontrolündeki bölgelerde iki insansız deniz aracının imha edildiğini duyurdu.

SPOR

Süper Lig ekiplerinden Hatayspor’un Teknik Direktörü Volkan Demirel, 6 Şubat depremlerinin yıl dönümünde yaptığı açıklamada, "Onları her zaman anacağız ve her zaman bedenimizde hissedeceğiz. Bu kulüp ve depremzedeler için elimden ne geliyorsa yapacağım. Bu sene Hatayspor’un umut olma sezonu" dedi.

Ziraat Türkiye Kupası Son 16 Turu'nda Fatih Karagümrük, Atatürk Olimpiyat Stadı’nda konuk ettiği Samsunspor'u 2-1 mağlup ederek çeyrek finale yükselen ilk takım oldu.

Kaynak: Haber Merkezi