Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nin (DMM) sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına sunulan, kamuoyunda 9. Yargı Paketi olarak isimlendirilen kanun teklifinde, ‘Hakim ve savcılara 25-30 bin arasında ek zam verilmesine ilişkin düzenleme’nin bulunmadığı duyuruldu.

15 bin gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpılarak bulunacak miktarda aylık ek tazminat ödenir’ hükmünün, Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun 106. maddesinde yer alan mevcut bir düzenleme olduğunun hatırlatıldığı açıklamada, bu kapsamda yeni bir düzenlemenin getirilmediği vurgulandı.

Söz konusu açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Konya'da Çukura Düşen Hayvanlar Kurtarıldı Konya'da Çukura Düşen Hayvanlar Kurtarıldı

"Bununla birlikte, Yargıtay ve Danıştay üyelerine 40 bin, birinci sınıf hakim ve savcılar için ise 15 bin gösterge rakamının, memur aylıklarına uygulanan katsayıyla çarpımı sonucu bulunacak miktarda aylık ek zam düzenlemesi 11 Ekim 2023'te Anayasa Mahkemesi tarafından 'eşitlik ilkesine aykırı' olduğu gerekçesi ile iptal edilmiştir. Yargı Paketi ile Anayasa Mahkemesinin iptal kararı doğrultusunda bu bölümde Yargıtay ve Danıştay üyelerine yönelik ek tazminatla ilgili gösterge rakamı da 15 bin olarak belirlenmiştir."

Kaynak: AA