Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaralarını sarmaya çalışan Hatay, bu kez de sağanak yağıştan olumsuz etkilendi. Sağanak özellikle Hatay'ın merkez Antakya ve Defne ilçelerinde etkili oldu.

Doğu Akdeniz'de Sıcak Hava Bunalttı Doğu Akdeniz'de Sıcak Hava Bunalttı

Kent genelinde akşam saatlerinde başlayan sağanak, gecenin ilerleyen saatlerde etkisini daha da artırdı.

Şiddetli yağış nedeniyle bazı cadde ve sokaklarda ulaşım aksadı, bazı caddeler ise ulaşıma kapandı. Yollardaki su birikintileri bazı yerlerde göle dönüştü.  

Antakya - Samandağ kara yolunun Çekmece mevkiinde sağanak nedeniyle bazı araçların suya gömüldüğü görüldü.

Kent merkezindeki Odabaşı Mahallesi'nde bulunan altgeçit de yağmur sularıyla doldu.

AFAD ile Büyükşehir Belediyesine bağlı İtfaiye Daire Başkanlığı ve Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri yaşanan olumsuzlukların giderilmesi amacıyla çalışma başlattı.

Hatay Valiliği de yaptığı açıklamada 5 saatlik zaman diliminde metrekareye 111 kilo 200 gram yağış düştüğü belirtilerek bu miktarın son 5 yılın mayıs ayı içerisinde ölçülen en yüksek yağış miktarı olduğu kaydedildi. 

Kent genelinde su baskını ve mahsur kalmalarla ilgili toplam 204 ihbarın alındığının kaydedildiği açıklamada, "İlimiz genelinde toplam 49 adet konteynerimiz yağışlardan tahliye edilmeyi gerektirmeyen ölçüde etkilenmiş, 1 konteynerde yaşayan 5 kişilik bir ailemizin tahliyesi sağlanmıştır. Günyazı ve Küçükdalyan mahallesinde yaşanan dere taşmasına DSİ ekiplerimiz tarafından müdahale gerçekleştirilmiştir. Bu süreçte, mahsur kalan toplam 75 vatandaşımızın güvenli alanlara tahliyesi sağlanmıştır" ifadelerine yer verildi.

Kaynak: AA/DHA