Serbest Bölgelerdeki Ticaret 6 Ayda Uçuşa Geçti Serbest Bölgelerdeki Ticaret 6 Ayda Uçuşa Geçti

Paket, hizmet işletmelerinde günlük hasılatın yoklamalarla belirlenmesini öngörerek yıllık hasılat kontrolünü güçlendiriyor.

Özellikle hizmet sektörü ve elektronik ticaret platformlarındaki işletmelerde yapılacak günlük hasılat tespitleri, mükelleflerin beyan ettikleriyle karşılaştırılacak. Bu sayede vergi kayıplarının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Gelir ve kurumlar vergisi alanında da tevkifat kapsamının genişletilmesi planlanıyor. Ticari nitelikteki ödemelerde tevkifat uygulamasıyla kayıt dışılığın yaygın olduğu sektörlerde vergi denetimleri sıkılaştırılacak.

Ayrıca, vergi usul cezalarında da önemli değişiklikler yapılacak. Usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezaları artırılırken, özellikle fatura düzenlememe gibi durumlarda cezaların katlanarak uygulanması öngörülüyor.

Paketin yasalaşması durumunda, kayıt dışı çalışanlara ve vergi ziyaı yapanlara daha ağır cezalar getirilecek. Ayrıca, banka ve finans kurumları dışında yapılan büyük ödemelerin de idareye bildirilmesi zorunluluğu getirilecek ve bu kurala uymayanlar cezalandırılacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, vergi mevzuatında yapılacak bu değişikliklerle hem kayıt dışılığı önlemeyi hem de vergi uyumunu artırmayı hedefliyor.

Kaynak: AA