Agos Gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, 19 Ocak 2007’de gazete binası önünde o dönem 17 yaşında olan Ogün Samast tarafından gerçekleştirilen suikast neticesinde hayatını kaybetti.

Cinayetin faili olduğu belirlenen Ogün Samast, 20 Ocak 2007’de Samsun otogarında yakalandı. 24 Ocak 2007’de tutuklanan Ogün Samast, geçen Şubat ayında cezasını çektiği Kandıra F Tipi cezaevinden Bolu F Tipi cezaevine nakledildi.

26 yıl 10 aydır cezaevinde bulunan Samast’ın 1 yıl önce iyi hÂlinden dolayı koşullu salıverme çerçevesinde cezasının dolduğu ve cezaevi yönetimi tarafından bu süreçte deneme aşamasında olduğu öğrenildi.

Kişisel gelişimi için yapılan gözlemlerde iyi hâli olduğu gözlenen Samast, koşullu salıverme şartlarını taşıdığına kanaat getirilerek tahliyesine karar verildi.

Samast, cezasını çektiği Bolu F Tipi cezaevinden saat 19.50’de tahliye oldu.

Samast’ı cezaevi çıkışında ailesi karşıladı.

Ogün Samast Kimdir?

Ogün Samast, 28 Haziran 1990 İstanbul doğumludur. Ailesi Trabzon ilinin Düzköy ilçesinden olan Samast, gazeteci Hrant Dink'in 2007 yılında İstanbul'da öldürüldüğü suikastın faili olarak bilinir.

Ogün Samast, suikasttan sonra yakalanmış ve mahkemeye çıkarılmıştır. Hrant Dink'in öldürülmesi olayı Türkiye'de geniş çaplı bir tartışma ve yargı sürecine yol açmıştır. Dink, Türkiye'deki Ermeni topluluğunun tanınmış bir üyesi ve Agos adlı gazetenin başyazarıydı.

DHA, HABER MERKEZİ 

Balıkkesir'de Altınoluk ve Şahindere Mahalleleri Su Altında Balıkkesir'de Altınoluk ve Şahindere Mahalleleri Su Altında