Sadiye Hanım Kimdir?


Doğum ve ölüm tarihleri kesin olarak bilinmese de, Sadiye Hanım'ın 1897 yılında İstanbul'da doğduğu tahmin edilmektedir. 
Çocukluk yıllarını İstanbul'da geçiren Sadiye Hanım'ın babası, Çıldır Kaymakamı iken Ermeni saldırısı sonucu şehit olan Ersisli Arslan Bey'dir. Sadiye Hanım daha sonra Ardahanlı malül gazi Binbaşı Atabey ile evlenmiştir ve bu evlilikten Ali Babür Ata Ardahan adlı bir oğlu olmuştur.

Türkiye'nin 1930 yılında kabul ettiği Belediye Yasası ile kadınlara belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkı tanındı. Bu hak verildiği yıl, Sadiye Hanım belediye seçimlerine aday olmuş ve Kılıçkaya kasabasının belediye başkanı seçilmiştir. Sadiye Hanım, Kılıçkaya (Eski Adı Ersis) belediye başkanı olarak iki yıl boyunca görev yapmıştır.

Hüseyin Namık Orkun Kimdir? Hüseyin Namık Orkun Kimdir?

Sadiye Hanım’ın Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde Belediye Meclis Üyesi olan teyzesinin kızı Mediha Hanım da Türkiye’nin ilk kadın belediye meclis üyelerindendir. Kosova ve Trablusgarp valilikleri yapmış olan ünlü valilerden Hafız Mehmet Paşa’nın kızıdır.

Atatürk sayesinde Türk kadını, birçok gelişmiş ülkenin kadınından daha önce haklarını elde etti. Medeni kanunla kazanılan hakların ardından, Türk kadınına önce 1930'da belediye seçimlerine, 1933'te muhtarlık seçimlerine katılma hakkı verildi ve 5 Aralık 1934'te milletvekili seçme ve seçilme hakkı tanındı.

Muhabir: Ebrar Çelik