Trendyol, Körfez Bölgesi'ndeki İkinci Pop-Up Mağazasını Açtı Trendyol, Körfez Bölgesi'ndeki İkinci Pop-Up Mağazasını Açtı

TÜİK tarafından açıklanan inşaat maliyet endeksi, 2024 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 3,41, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 70,05 arttı.

Ramaları değerlendiren İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, inşaat girdi maliyetlerinin sektörün en büyük sorunu olmaya devam ettiğini belirterek, “Müteahhitlerin artık tolere gücü kalmadı. Maliyet bu denli yüksek olunca, bu fark ister istemez konut fiyatlarına yansıyor. Bu maliyetler sektörümüz için sınırlayıcı olmaktadır” dedi.

Konut fiyatlarının yükselmesinde en büyük etken olan inşaat maliyetlerindeki artışın önüne geçilemediğine dikkat çeken Çulhalık, “Önceden finansal gücü olan müteahhitler kardan fedakârlık edip maliyetleri çok yansıtmamaya çalışıyorlardı. Ancak bu dönem, artık gerilerde kaldı. Dolayısıyla da konut fiyatları dar ve orta kesimin ulaşamayacağı bir seviyeye geldi” değerlendirmesini yaptı.

Çulhalık, fiyat artışlarını takip edemez hale geldiklerini de belirterek, "Yüksek maliyetler nedeniyle müteahhitler yeni proje açmaktan kaçınır hale geldi. İnşaata başlamak isteyen konut üreticileri, artan fiyatlar nedeniyle temkinli davranıyor ve beklemede kalıyor. Fiyat artışlarını takip edemez hale geldik. Hem konut üreticisinin hem de konut almak isteyen ama yüksek fiyatlar nedeniyle beklemede kalan konut alıcısının harekete geçmesi için en kısa zamanda maliyetleri dizginleyici birtakım düzenlemelerin ve uygulamaların devreye alınması gerekmektedir” önerilerinde bulundu.

Kaynak: Bülten