İşlenmiş gıdalar zararları ile pek çok bilim insanının gündeminde. Genellikle yüksek kalori ve düşük besin değerine sahip olan bu ürünler, aynı zamanda yüksek oranda tuz, şeker ve doymuş yağ içeriyor. İşte bu sebeple işlenmiş gıdalar, çeşitli kalp hastalıklarının yanı sıra obezite ve şeker hastalığı gibi sağlık sorunlarına davetiye çıkarıyor.

Hazır Yemekler: Uzmanlar süpermarketlere premium etiketiyle satılan pek çok yemeğin aşırı işlenmiş gıdalar sınıfında yer aldığını dile getiriyor. Yani doğal ve sağlıklı olduğu söylenerek satılan bu yemeklerin büyük bölümü de ilave koruyucu, stabilizatör ve yüksek oranda tuz içeriyor. Tüm bu sebeplerle uzmanlar marketlerde satılan hazır yemeklerden uzak durmak gerektiğini dile getiriyor.

Bitki Bazlı Sütler: Pek çok insan aksini düşünse de laktoz ve hayvansal gıda içeren sütlere alternatif olarak üretilen bitki bazlı sütler de ultra işlenmiş gıdalar kategorisinin bir üyesi. Uzmanlar, son dönemde ciddi şekilde popüler hale gelen bu gıdaların; bitkilerin yüksek derecelerde ısıtılmasıyla, sularının sıkılmasıyla ve toz hale getirilmesiyle elde edildiğini söylüyor. Ayrıca bu ürünlerdeki kalsiyum ve benzeri temel bileşenler sonradan ekleniyor.

Et Muadilleri: Piyasada et muadili olarak satılan ve pek çok insan tarafından tercih edilen et muadili ürünler de bitki bazlı. Ancak bu durum et muadili ürünlerin de ultra işlenmiş gıdalar arasında yer aldığı gerçeğini değiştirmiyor. Bu sebeple pek çok bilim insanı, ultra işlenmiş et muadillerinin de sağlığa zararlı olduğunu ifade ediyor.

Öğün Yerine Geçen İçecekler: Uzmanlar doğal gıdaların sağlığa faydalı biyoaktif bileşenler içerdiğini dile getiriyor. Oysa öğün yerine geçen içecekler çeşitlilikten yoksun. Üstelik bu yararlı bileşenlerden barındırmıyor. Buna karşın sayısız insan, öğün yerine geçen içeceklerin sağlıklı gıdalar sınıfında yer aldığına dair hatalı bir kanaate sahip. Oysa uzmanlar gerçek anlamda sağlıklı bir yaşam için doğal gıdaların tüketilmesi gerektiği konusunda ısrarcı.

Kahvaltılık Gevrekler: Yulaf ve buğday gibi az işlenmiş ve şeker oranı düşük gevrekler insan sağlığı için oldukça faydalı. Ancak daha kompleks kahvaltılık gevreklerde şeker oranı çok yüksek işlenmiş bileşenler yer alıyor. Bu nedenle uzmanlar ilgili ürünlerin de sağlık açısından faydalı değil zararlı olduğunu dile getiriyor.

Gözlerinizin Beyaz Kısmında Renk Değişimi Varsa Dikkat! Gözlerinizin Beyaz Kısmında Renk Değişimi Varsa Dikkat!

Granola ve Protein Barları: Protein barlar da insanların zihninde yanlış bir imajı olan gıdalardan. Pek çok insan bu ürünlerin sağlıklı olduğunu düşünüyor. Oysa protein barların önemli bir bölümü yüksek oranda tuz içeriyor. Bazılarına da ise türlü katkı maddelerine ve yüksek oranda şekere rastlanıyor. Benzer bir durum granola için de geçerli. Uzmanlar bu ürünlerin özellikle ana öğün olarak tüketilmemesi gerektiğini belirtiyor.

Muhabir: Ebrar Çelik