Instagram, kullanıcıların kişisel içeriklerini yakın arkadaşlarıyla paylaşmaları için profillerinde özel bir taraf oluşturmalarına olanak tanıyan 'Flipside' adlı yeni bir özelliği test ediyor.

Sosyal medya danışmanı Matt Navarra'ya göre, bazı kişiler bu özelliği profillerinde görüyor ve önümüzdeki günlerde daha geniş bir kullanıma sunulabilir.

Flipside özelliği, fazla çaba harcamadan sizin için kolayca bir 'Finsta' veya sahte Instagram hesabı oluşturur.

Finsta Nedir?

'Finsta', "sahte" ve "Insta" (Instagram'ın kısaltması) kelimelerini birleştiren argo bir terimdir. Buradaki "sahte" hayalet hesap sahibini veya botların çalıştırdığı bir profili ifade etmemektedir. Finstalar gerçek kişiler tarafından yönetilen gerçek hesaplardır. Bunlar aslında "gerçek" kamu hesabından ziyade alternatif ve daha özel bir profildir.

Sadece Aşağı Kaydırmanız Sizi Flipside Hesabına Götürecek

Mühendis Alessandro Paluzzi, Flipside özelliğini keşfetti ve Aralık ayında Instagram uygulamasından ekran görüntüleri paylaştı.

Ekran görüntülerine göre Flipside sadece siz ve arkadaşlarınız için yeni bir alan sunuyor. Profilinizin diğer tarafını ve orada paylaştıklarınızı yalnızca sizin seçtiğiniz kişiler görebilir.

İnsanlar bir düğmeye dokunarak veya ana profilinizi aşağı kaydırarak flipside hesabınıza erişebilir.

IDEF Savunma Sanayi Fuarı Haberi IDEF Savunma Sanayi Fuarı Haberi

Herkese Açık Olanlardan Farklı Özelleştirilebilir Profil

Paluzzi'nin bulguları, kullanıcıların diğer yüzleri için genel profillerinden farklı bir profil resmi, ad ve biyografi oluşturabileceklerini ortaya çıkardı.

Bu özellik aynı zamanda hangi arkadaşlarınızın diğer tarafınızı görebileceğini yönetmenizi sağlayan araçları ve yeni bir başlangıç ​​için 'herkesi kaldırma' seçeneğini de içeriyor. Ancak paylaşılan içerik yine de Instagram'ın topluluk kurallarına tabi olacak. Instagram, flipside özelliğinin resmi olarak ne zaman başlatılacağını henüz onaylamadı.

Flipside 'Yakın Arkadaşlar' Özelliğine Benzer Şekilde İlerleyecek

Kasım 2023'te Instagram, başlangıçta özel hikayeleri paylaşmak için tasarlanan 'Yakın Arkadaşlar' özelliğini uygulamanın ana akışını içerecek şekilde genişletti.

Bu, kullanıcıların seçilmiş bir arkadaş grubuyla fotoğraf, video veya makara paylaşmasına olanak tanıdı. 'Flipside' ile bu gönderiler ana akışta karıştırılmak yerine kullanıcının profilinin ayrı bir tarafında barındırılabilir.

Kaynak: Haber Merkezi