Türkiye'nin gül bahçesi Isparta'da, bu yıl hasat mevsimi önceki dönemlere göre bir ay erken başladı. Sabahın erken saatlerinde toplanan güller fabrikalara getirilerek damıtma yöntemiyle gül yağına çevriliyor. 

4 ton gül çiçeğinden 1 litre gül yağı elde edilebilirken, bu yıl uluslararası piyasada yağın litre fiyatı 12 bin Euro (yaklaşık 420 bin TL) civarında alıcı buluyor.

Türkiye'de Depozito İade Sistemi Başlıyor! Türkiye'de Depozito İade Sistemi Başlıyor!

Gülbirlik Genel Müdürü İbrahim Işıdan, bu yıl rekolte beklentisinin yüksek olduğunu söyleyerek "Genel olarak geçen seneye göre çok daha iyi bir verim gül tarlalarında gözlemekteyiz. Isparta genelinde 12 bin ton çiçek olacağını tahmin ediyoruz. Umarım bu seviyelere gelir. Bu seviyede, aslında bakarsanız geçen seneye göre çok az bir miktar iyi diyebiliriz" dedi.

50'ye yakın merkezde gül alımlarının devam ettiğini belirten İbrahim Işıdan, "En yakın fabrikaya çiçeklerimizi yönlendiriyoruz ki yağ verimlerini kaybetmeden çiçekleri bir an önce işleyip, gül yağını elde edelim. Yaklaşık olarak 4 ton çiçekten 1 litre gül yağı elde ediyoruz. Çuvalımızda yaklaşık 20 kilogram civarında gül oluyor. Bu çuvaldan da yaklaşık 5 mililitre civarında gül yağı elde ediyoruz. Bu sene litre fiyatının 12 bin, 12 bin 500 Euro seviyesinde olması yönünde hesaplamalarımızı yapıyoruz" bilgilerini verdi.

Gül yağının kozmetik ürünlerinde kullanıldığına dikkati çeken Işıdan, "Gül yağı kaliteli kozmetik ürünlerinde kullanılan bir hammaddedir. Bu yüzden de çok değerli bir hammaddedir. Allah'ın bize bahşetmiş olduğu bir nimettir. Tabii bu nimetle beraber, hem parfümeri ve kozmetik sektörüne hammadde sağlarken aynı zamanda kendi üretimimizle de kozmetiğimize katma değer sağlamaya çalışıyoruz" diye konuştu.  

Kaynak: DHA