Antarktika Kıtasından, Ada Büyüklüğünde Buz Dağı Ayrıldı Antarktika Kıtasından, Ada Büyüklüğünde Buz Dağı Ayrıldı

Netanyahu, İsrail askerlerine yönelik herhangi bir yaptırıma karşı tüm gücüyle savaşacağını bildirdi.

İsrail Başbakanı Netanyahu, Gazze Şeridi'nde bulunan İsrailli esirlerin serbest bırakılması için yapılacak olan esir takası anlaşmasının Hamas taleplerini artırdığı için imzalanamadığını söyledi.

Netanyahu, Hamursuz Bayramı dolayısıyla yayınladığı görüntülü mesajda; "Gazze Şeridi'ndeki İsrailli esirleri kurtarma misyonundan bir an bile vazgeçmediğini" ifade etti.

Esir takası için tüm tekliflerinin Hamas tarafınca reddedildiğini öne süren Netanyahu, İsrail sokaklarında hükümetin istifası, erken seçim ve bir an önce esir takası anlaşması imzalanması adına düzenlenen protestolara dikkat çekerek; "Hamas'ın İsrail'deki ayrışmadan yararlandığını ve hükümete yönelik baskıdan cesaret aldığını" iddia etti.

Hamas'ın esirleri serbest bırakmak için şartlarını ağırlaştırdığını aktaran Netanyahu, ilerleyen günlerde Hamas'ın üzerindeki diplomatik ve askeri baskıyı artıracaklarını çünkü bunun esirleri geri getirmenin ve zaferi elde etmenin tek yolu olduğunu belirtti.

Netanyahu; "İsrail ordusunun savunma ve saldırıda güçlü olduğunu ve düşmanlarının İsrail'e galip gelemeyeceğini" söyledi.

İsrail ordusunu ve savaşçılarını savunacağının altını çizen Netanyahu, ABD'nin Batı Şeria'daki insan hakları ihlalleri dolayısıyla İsrail ordusuna bağlı "Netzah Yehuda" taburuna yaptırım uygulamayı planladığı haberleri hakkında; "Eğer ki birisi İsrail ordusunda bir birime yaptırım uygulayabileceğini düşünüyorsa buna karşı tüm gücümle savaşacağım" şeklinde konuştu.

Kaynak: AA