İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze Şeridi'ne 7 Ekim 2023'te başlatılan saldırıların ardından 11 Ekim 2023'te "olağanüstü hal hükümeti" olarak kurulan Savaş Kabinesi'ni feshetti.

Haftalık Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Netanyahu, Savaş Kabinesi üyelerini "kabinenin feshedildiği" yönünde bilgilendirdi.

Netanyahu, Benny Gantz'ın mevcut Savaş Kabinesi'nden 9 Haziran'da ayrılmasının ardından yeni bir kabine kurulmayacağını da ifade etti. 

Savaş Kabinesi'nin Gantz'ın talebiyle kurulduğunu kaydeden Netanyahu, istifasından sonra da kabineye ihtiyaç kalmadığını açıkladı.

Nepal'de Toprak Kayması Faciası Nepal'de Toprak Kayması Faciası

İsrail Başbakanı Netanyahu ve muhalefetteki Gantz, abluka altındaki Gazze Şeridi'ne 7 Ekim 2023'te başlatılan saldırılardan 4 gün sonra 11 Ekim 2023'te acil durum hükümeti ve bunun altında daraltılmış bir Savaş Kabinesi kurulması konusunda anlaşmışlardı.

Savaş Kabinesi üyesi Benny Gantz, 9 Haziran'da olağanüstü hâl hükümetinden istifa ettiğini duyurmuştu.

Gantz'ın ardından Savaş Kabinesi üyesi ve eski Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot da Netanyahu başbakanlığındaki olağanüstü hâl hükümetinden istifa ettiğini açıklamıştı. 

Kaynak: AA