Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, İstanbul Boğazı'nda bu sabah kılavuzluk hizmeti vermek için gemiye katılırken, transfer esnasında denize düşen Kılavuz Kaptan Oğuz Kök'ün şehit olduğunu duyurdu. 

Mersin'de Eğlence Merkezinde Salıncak Kazası: 2 Yaralı Mersin'de Eğlence Merkezinde Salıncak Kazası: 2 Yaralı

Kılavuz Kaptan Oğuz Kök'ün hipotermi nedeniyle hayatını kaybettiği öğrenildi. 

Olay, sabah saatlerinde İstanbul Boğazı güney girişinde meydana geldi. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ekiplerinden kaptan Oğuz Kök, kılavuz kaptanlık hizmeti vermek için Cook Adaları bandıralı 176 metrelik NEW SIHAM isimli gemiye çıktı. Bu sırada çarmıhtan (merdiven) denize düşen Kök hipotermi nedeniyle hayatını kaybetti.

İTÜ Denizcilik Güverte Bölümünden mezun olan Kaptan Oğuz Kök 2006 yılının Şubat ayında İstanbul Boğazı Kuzey-Güney geçişi yaparken dümen arızası yapan, 160 bin ton koresen yüklü Genmar Star gemisini Dolmabahçe Sarayı önünde demir atarak durduran ve İstanbul'u büyük bir tehlikeden kurtaran kılavuz kaptandı.

Talihsiz olaya ilişkin sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, "Bu sabah, İstanbul Boğazı güney girişinde kılavuzluk hizmeti vermek için gemiye katılırken, transfer esnasında denize düşen Kılavuz Kaptanımız Oğuz KÖK şehadete ermiştir.Deniz şehidimize Allah’tan rahmet, kederli ailesine, sevenlerine ve denizcilik camiasına sabırlar diliyoruz" bilgisini paylaştı.

Kaynak: DHA