İstanbul Toplantı ve Düğün Salonu İşletmeleri Esnaf Odası (İSTDO) Başkanı Adem Sönmez, İstanbul'da yaklaşık 1300 düğün salonu bulunduğunu belirterek yaz sezonu için yapılan ön rezervasyonlarla İstanbul'daki düğün salonlarının yüzde 80'inin şimdiden dolduğunu söyledi.

Yaz dönemindeki düğün sezonundan umutlu olduklarını dile getiren Adem Sönmez, "İstanbul'da yaklaşık 1300 düğün salonu bulunuyor. Yapılan rezervasyonlarla yaz döneminde İstanbul'daki düğün salonlarının yüzde 80'i doldu. Kentte bu sene 230 bin civarında düğün yapılması öngörülüyor" ifadelerini kullandı.

Kültürler Arası Bir Fenomen: İnsanlığın İlk Hayalet Keşfi! Kültürler Arası Bir Fenomen: İnsanlığın İlk Hayalet Keşfi!

Sönmez, girdi maliyetlerinin artmasının sektörel anlamda kendilerini zorladığını belirterek "Bugün gelen arkadaşlarımız 6 - 7 ay sonrasına düğün rezervasyonu yapıyor ve biz de buna göre fiyatlandırma yapıyoruz. Ama girdi maliyetlerinin artması bazen sektörel anlamda bizleri de zorlamaktadır. Arkadaşlarımız, ön rezervasyonlarda o günkü fiyat kuru, girdi maliyetleri üzerinden sözleşmelerini yapıyorlar. Sözleşmeler yapıldıktan sonra bozulma ihtimali olmadığı için salonu tutanlar, gelecek olan zamlardan da etkilenmemiş oluyorlar. Kim ne kadar erken düğün salonu tutarsa o kadar kardadır" diye konuştu. 

Düğün salonu işletmeciliğinin eğlence değil hizmet sektörüne girdiğini kaydeden Sönmez, bu nedenle bu sektörden alınan KDV oranlarının düşürülmesinin hem işletmecilere hem de evlenecek çiftlere katkı sağlayacağını vurguladı.

Adem Sönmez ayrıca Irak'ın Musul kentinde bir düğün salonunda havai fişeklerden kaynaklanan yangında 100'den fazla kişinin hayatını kaybetmesinin ardından İSTDO olarak düğün salonlarında yanıcı ve parlayıcı madde kullanmama kararı aldıklarını da hatırlattı.

Sönmez, yanıcı ve parlayıcı maddelerin yerine sis makineleri ve tealight mumlar kullanıldığını kaydetti.

Kaynak: AA