Türkiye'den İtalya'ya kaçırılan 10 tarihi eser, Roma Büyükelçisi'ne teslim edilerek Türkiye'ye geri gönderildi.

Bitlis Balı 'Altın Bal' Ödülünü Aldı Bitlis Balı 'Altın Bal' Ödülünü Aldı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye'den yasa dışı yollarla 10 tane pişmiş toprak eserin çıkarıldığını ve İtalyan Kültür Polisi'nin Floransa'da yakaladığını kamuoyuna duyurarak, Roma Büyükelçisi Ömer Gücük'ün eserleri teslim aldığının altını çizdi.

Bakanı Ersoy, konuya ilişkin sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı; "Ülkemizden kaçırılan eserleri ait olduğu topraklara geri getirmeye devam ediyoruz. Ülkemizden yasa dışı yollarla çıkartılan 10 pişmiş toprak eserimiz İtalyan Kültür Polisi tarafından Floransa'da yakalanarak Roma Büyükelçimiz Sayın Ömer Gücük ve Bakanlığımız yetkililerine teslim edildi. Kültür varlığı kaçakçılığı alanında yakın iş birliği içerisinde olduğumuz İtalyan yetkililerine, titiz takipleri için Roma Büyükelçiliğimize ve ekibimize teşekkür ediyorum" .

Mehmet Nuri Ersoy Kimdir?

Mehmet Nuri Ersoy, 1968 yılında İstanbul'da doğdu. İşletmeci ve yatırımcı olmasının ardından şu anda da Türkiye Cumhuriyeti'nin Kültür ve Turizm Bakanı olarak görevini sürdürmektedir.

Aslen Antalyalı olan Ersoy, İstanbul Özel Alman Lisesi mezunudur. Liseden sonra, İstanbul Üniversitesi'de İngilizce işletme bölümünü de tamamlayan Bakan Ersoy, 1991'de kardeşi Murat Ersoy ile beraber Ersoy Turistik Servisleri adlı şirketi kurmuştur. Etstur ile birlikte Maxx Royal, Voyage ve Caja By Maxx Royal otellerinin de sahibi olan Bakan Ersoy, 2018 yılında tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kurduğu kabinede Kültür ve Turizm Bakanı oldu. Bakan Ersoy evli ve iki çocuk babasıdır.

Kaynak: DHA