İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, kredi maliyetlerinin enflasyon üzerinde konumlanmasının piyasanın bir gerçeği olduğunu söyleyerek, "Beklentimiz enflasyonun makul seviyeye inmesi, buna bağlı olarak da faizlerin ve kredi maliyetlerinin daha uygun bir noktaya gelmesidir" dedi. 

Avdagiç, yaptığı yazılı açıklamada, banka kredisi maliyetlerinin yüksek olduğuna dikkati çekerek, "Enflasyonun bu kadar yüksek olduğu bir ortamda, kredi maliyetlerinin enflasyon üzerinde konumlanması piyasanın bir gerçeği. Ağırlıklı olarak günlük ticari faaliyetleri devam ettirmek için kredi kullanımı gündemde. Beklentimiz enflasyonun makul seviyeye inmesi, buna bağlı olarak da faizlerin ve kredi maliyetlerinin daha uygun bir noktaya gelmesidir. Kredi maliyetlerinin aşağıya çekilmesi, enflasyonun aşağıya çekilmesiyle uyumlu bir halde olacaktır" değerlendirmesini yaptı. 

Kur - Enflasyon İlişkisi

İhracatın sıkıntıya girmemesi ve ithalatın cazip hale gelmemesi için döviz kuru ile enflasyon arasındaki korelasyonun kopmaması gerektiğini vurgulayan Avdagiç, Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 36 olarak açıkladığını, tahmin aralıklarında bunun yüzde 40 - 42’lere çıkabileceğini ifade ettiğini hatırlattı. 

Avdagiç, "İstanbul iş dünyası olarak enflasyonda biz bu seneyi yüzde 43 - 44 bandında tamamlayacağımızı öngörüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Avdagiç, ihracatın sıkıntıya girmemesi ve ithalatın cazip hale gelmemesi için kur ile enflasyon arasındaki korelasyonun kopmamasının önemli olduğuna işaret ederek, "İlk çeyrekte dolar kuru yüzde 9, enflasyon yüzde 14,3’ün üzerinde arttı. 5,3 puanlık bir fark var." ifadesini kullandı.

Polonya'dan Rusya ve Belarus Sınırına 2,5 Milyar Dolarlık Yatırım Polonya'dan Rusya ve Belarus Sınırına 2,5 Milyar Dolarlık Yatırım

Türkiye’nin FATF Gri Listesi’nden çıkacağını öngördüklerini de belirten İTO Başkanı, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın hem ulusal hem de uluslararası anlamda yapılması gerekenleri bu konuda titizlikle yaptığına açıklamasında yer verdi.

Kaynak: AA