Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türkiye'nin Tohum Gen Bankasının kapasite olarak dünyanın 3'üncü büyük gen bankası durumunda olduğunu belirterek, "İzmir ve Ankara'daki iki gen bankamızda 120 bin genetik materyali koruma altında tutuyoruz" dedi.

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) bünyesinde faaliyet gösteren iki tohum gen bankasından biri olan Ankara'daki Türkiye Tohum Gen Bankasını ziyaret eden Bakan Yumaklı, Ankara ve İzmir'de faaliyet gösteren iki tohum gen bankasının yedekli olarak çalıştıklarını belirtti. 

Yumaklı, "Türkiye Tohum Gen Bankası kapasite olarak dünyanın 3'üncü büyük gen bankası durumunda. Burada hem geçmişimizi hem de geleceğimizi muhafaza altında tutuyoruz. Türkiye'nin hububattan farklı türlerdeki bitki çeşitlerine ve yabani türlere kadar ülkemizin bütün zenginliklerini oluşturan bitki örtüsüne ait tohumlar, bu gen bankasında tasnif ve analiz ediliyor. İzmir ve Ankara'daki iki gen bankamızda 120 bin genetik materyali koruma altında tutuyoruz. Hem yurt içinde hem de yurt dışında her bakımdan referans alınan bir Tohum Gen Bankasına sahibiz" ifadelerini kullandı.

BBVA, ChatGPT'nin Yaratıcısı OpenAI ile Anlaşma İmzaladı BBVA, ChatGPT'nin Yaratıcısı OpenAI ile Anlaşma İmzaladı

Gen bankasının, Türkiye'deki akademik camianın gerek araştırmalarına gerekse geliştirmelerine ışık tuttuğuna işaret eden Yumaklı, "Gıda milliyetçiliği dediğimiz kavramın ortaya çıktığı bir dönemde, gen bankasının önemi çok daha iyi anlaşılıyor. Anadolu coğrafyasının zenginliğini de dikkate alacak olursak ve bundan sonraki dönemlerde her türlü olumsuz duruma karşı gen bankasının önemi böylelikle anlaşılmış olacaktır" dedi. 

Kaynak: DHA