İzmir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Celil Anık, Haziran ayına kadar, şehirdeki 3 bin 215 taksinin tamamına, konum bilgilerinin yanı sıra araç içinden görüntü ve ses aktarabilen, araç takip sistemi kurulacağını açıkladı. İzmir'de son dönemde taksi şoförlerinin hedef alındığı asayiş olaylarının gündeme geldiğini hatırlatan Anık,

"Son 10 yıldır böyle bir hadisemiz yoktu. Son iki olayımızda bir arkadaşımız, araç içinde uğradığı saldırıda hayatını kaybetti, diğeri ise araç dışında yaralandı. Bu tür olaylara ne kadar tedbir alırsanız alın mutlaka bir açık bulunabiliyor." dedi.

Sistemin Türkiye'de toplu olarak uygulanmasının ilk olarak İzmir'de olacağını kaydeden Anık,

Ülke Genelinde Sıcaklıklar Yükselecek Ülke Genelinde Sıcaklıklar Yükselecek

"Bu örnek bir projedir. Bizim yaklaşık 3 bin aracımızda takip sistemimiz var ve kontrol altında. 1300 aracımızda kamera var ve haziran ayına kadar tüm araçlarımızda kamera olacak. Uygulamayla şoför ve araca binen müşterinin can güvenliği garanti altında olacak." dedi.

Kurşungeçirmez cam bölme uygulamasının da son dönemde yeniden gündeme getirildiğini belirten Anık, bu konudaki yönetmeliğin yürürlükte olduğunu, isteyen araç sahibinin aracına kurşungeçirmez cam taktırabileceğini söyledi.

Kaynak: AA