Kadıköy’de yapılan denetimlerde kurallara uymayan minibüs şoförlerine ceza verildi. Sivil trafik polisleri yolcu gibi minibüse binerek denetim yaptı. Denetimlerde 6 minibüs şoförüne toplam 16 bin 154 lira para cezası uygulanırken, 2 minibüs belediye çalışma ruhsatının iptal olması nedeniyle trafikten çekildi.

İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'ne bağlı resmi ve sivil trafik ekipleri Kadıköy Fahrettin Kerim Gökay Caddesi'nde denetim yaptı. Denetimde, fazla yolcu alan, seyir halindeyken cep telefonuyla konuşan, emniyet kemeri takmayan ve trafik güvenliğini tehlikeye atan şoförlere ceza uygulandı. Denetimlerde, şoförlerin ehliyetleri, yolcu taşımacılığıyla ilgili belgeleri ve koltuk sayısına göre fazla yolcu alımıyla ilgili kontroller de gerçekleştirildi.

Ceza Tutanağını da İmzalamam

Denetimler esnasında yolcu gibi minibüse binen sivil trafik polisleri, şoförlerin kurallara uyup uymadığını ve fazla yolcu alıp almadıklarını kontrol etti. Bir şoför, "Sürekli yapılsa iyi olur derim, özellikle Pendik- Kadıköy hattında sürekli yapılması gerekiyor" dedi. Başka bir minibüs şoförü ise, "Ruhsatım askıya alındığı için ceza yazıldı" ifadelerini kullandı.

Cep telefonu kullanmaktan ceza yazılan bir minibüs şoförü ise, "Her şey yasak, ne yapacağız ağabey. Telefonu kulağıma da götürmedim, elimdeydi. Sadece açmıştım buraya bırakmıştım. Haksız yere ceza yiyorum. Telefonu kulağıma koysam haklılar. Hakkımı helal etmiyorum. Bütün yolculara sorun, benden bir şikâyetleri var mı? İlk defa cep telefonundan ceza yedim. Ceza evrakını da imzalamam" şeklinde konuştu. Minibüs şoförüne bin 500 lira para cezası kesildi.

Yapılan denetimlerde 6 minibüs şoförüne, fazla yolcu almak, saygısız araç kullanmak, cep telefonu kullanmak ve emniyet kemeri takmamak gibi kural ihlallerinden toplam 16 bin 154 lira para cezası kesilirken, 2 minibüs belediye çalışma ruhsatının iptal olması sebebiyle trafikten men edildi.

Samsun’da Belediye Başkanına Yönelik Yapılan Saldırılarda Gerginlik Artıyor Samsun’da Belediye Başkanına Yönelik Yapılan Saldırılarda Gerginlik Artıyor

Kaynak: DHA