Anayasa Mahkemesi, 22 Şubat 2023 tarihinde aldığı kararla, Türk Medeni Kanunu'nun "Kadının soyadı" başlıklı 187. maddesinde yer alan ve evlenen kadınların yalnızca evlenmeden önceki soyadlarını kullanmalarını engelleyen hükmü eşitlik ilkesine aykırı bularak iptal etmişti. Ancak, bu iptal kararının yaratacağı boşlukları önlemek ve yeni düzenlemelerin yapılabilmesi için, kararın yürürlük tarihi, Resmi Gazete'de yayımlanmasından dokuz ay sonrasına ertelenmişti.

Anayasa Mahkemesi'nin kadının soyadı ile ilgili 22 Şubat 2023 tarihli ve 2022/155 Esas 2023/38 Karar sayılı kararı, 28 Nisan 2023 tarihli ve 32174 sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu tarihten itibaren, Anayasa Mahkemesi'nin yeni düzenleme için verdiği dokuz aylık süre, 28 Ocak 2024 tarihinde sona erecek.

Medyada Kadının Soyadı Gündemi

Medyada yer alan farklı haberlere göre, Adalet Bakanlığı, kadının soyadı ile ilgili yapılacak düzenlemeleri içeren yeni yargı paketi üzerinde çalışıyor.

Bazı haberlere göre, taslak halindeki yeni yargı paketinde Türk Medeni Kanunu'nun 187. maddesi yeniden düzenleniyor. Kadının evlenmekle kocasının soyadını almasına rağmen, evlilikten sonra yazılı başvuru ile kendi soyadını kullanmaya devam edebileceği ancak tek başına bekarlık soyadını kullanamayacağı öngörülmüştü.

Ancak, bu taslak yasalaştığında, mevcut düzenlemeden farklı olmayacak ve Anayasa Mahkemesi'nin eşitlik ilkesini gözetme amacına uygun olmayacak. Zira Anayasa Mahkemesi, kadının evlenmeden önceki soyadını, evlendikten sonra da tek soyad olarak kullanabilme hakkını tanımıştı.

Diğer bir haber kaynağına göre ise, 24 Ocak 2024 tarihi itibarıyla evlenen kadınlar, eşinin soyadı yerine artık yalnızca kendi soyadını taşıyabilecek. Bu durum, yeni düzenlemenin farklı bir yaklaşım getirip getirmeyeceği konusunda belirsizlik yaratıyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Hak ve Özgürlükler Hareketi Mesajı Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Hak ve Özgürlükler Hareketi Mesajı

Tüm bu tartışmalar devam ederken, sonuçların nasıl olacağına dair gelişme ise 28 Ocak 2024 tarihinde, yasanın uygulanıp uygulanmacağına bakılara sona erecek gibi duruyor.

HABER MERKEZİ

Editör: Salih Demirelli