Zonguldak'ta batan 'Kafkametler' adlı geminin kayıp 7 mürettebatını bulma çalışmaları 2 aydır devam ediyor. Aramalara katılan 'Nene Hatun' gemisi çalışmalarını sonlandırdı ve geminin balçıkla dolduğu yerlere ulaşmak amacıyla yapılacak yerinde söküm işlemleri için Aras Salvage adlı firma belirlendi.

Ereğli ilçesi açıklarında 19 Kasım'da fırtına nedeniyle batan gemide 5 mürettebatın cansız bedenine ulaşıldı, ancak kayıp olan 7 mürettebatın bulunması için çalışmalar devam ediyor. 'Nene Hatun' gemisinin görevini tamamlamasının ardından denizden ve karadan yapılan arama çalışmalarına devam ediliyor.

Ayrıca geminin balçıkla dolduğu için girilemeyen bölgelerine ulaşmak amacıyla gerçekleştirilecek yerinde söküm işlemleri için Aras Salvage firması görevlendirildi.

Kırıkkale’de Kaybolan Genç Kızdan Haber Alınamıyor Kırıkkale’de Kaybolan Genç Kızdan Haber Alınamıyor

Kafkametler'e Ne Olmuştu?

"Kafkametler" isimli kargo gemisi, Rusya'dan aldığı yükü Aliağa'ya götürmek üzere Ereğli Limanı'na sığınmıştı. Ancak şiddetli fırtına nedeniyle limanda barınamayarak tekrar hareket etmişti.

Türk bayraklı "Kafkametler" adlı kuru yük gemisi, kötü hava şartları nedeniyle İzmir'e gitmek üzere limandan ayrıldıktan sonra, sürüklenerek mendireğe çarpması sonucu batmıştı. Gemide bulunan 12 Türk mürettebatla iletişim kurulamamış, kayıp mürettebattan üzücü haberler gelmişti. 

Milli Savunma Bakanlığı, Deniz Kuvvetleri Kurtarma ve Sualtı Komutanlığına bağlı TCG AĞ-5 gemisi ve Sualtı Arama Kurtarma Grup Komutanlığında görevli Birinci Sınıf Dalgıçlar arama kurtarma çalışmalarına katılmış ancak şimdiye kadar 4 gemici cansız bedenine ulaşılmıştı.

Kaynak: DHA