SALİH DEMİRELLİ

Beyşehir Gölü’nde Kanala Akan Balıklar Eski Yerlerine Döndü Beyşehir Gölü’nde Kanala Akan Balıklar Eski Yerlerine Döndü

Yeni ayakkabı almak sanırım herkesi çok mutlu eden bir olay. Fakat bazen ayakkabı numarasını tam alsak da kalıbı dar gelebilir ve ayakkabılar ayakları sıkabilir. Özellikle parmak uçları ve ayak yanlarını sıkan ayakkabılar, insanlara acı vermektedir. Bu nedenle insanlar kalıbı dar ayakkabılar nasıl genişletilir sorusunu sorarak, sıkan ayakkabılara çare aramaktadır.  

Kalıbı Dar Ayakkabılar Nasıl Genişletilir?

Dar gelen ayakkabılarla başa çıkmak için pek çok pratik yöntem bulunmaktadır. İşte bazı çözümler:

  • Gazeteyi büyük parçalara ayırın, birleştirerek top haline getirin ve sirke ile ıslatın. Ayakkabının arkasına yerleştirip bir gece bekletin.
  • Önü açık ayakkabınız sıkı geliyorsa, ıslak havlu yöntemini deneyin. Orta boy bir havluyu temiz su ile ıslatın, ardından ayakkabının ön kısmını silin. Havluyu biraz daha ıslatarak ayakkabının iç kısmına yerleştirin. Ardından parmak uçlarınızla ayakkabının arka kısmını kavrayıp parmaklarınızla öne doğru bastırarak genişletme işlemi yapın. Bu hareketi 10-15 kez tekrarladıktan sonra içinde havlu bulunan ayakkabıyı bekletin.
  • Ayakkabınızı genişletmenin bir başka yolu da sıcak hava kullanmaktır. Yeni aldığınız ayakkabıyı giymeden önce sıcak buhara tutun veya saç kurutma makinesi ile sıcak hava üfleyin. Böylece ayakkabınız yumuşayacak ve ayağınıza daha kolay bir şekilde uyum sağlayacaktır.
  • Ayakkabı satıcıları veya tamircilerden temin edilebilecek ayakkabı kalıplarından birini dar gelen ayakkabınızın içine yerleştirin. Bu büyük kalıbı ayakkabınıza zorla yerleştirip 1-2 gün beklettikten sonra, ayakkabınızın genişlediğini fark edeceksiniz.
  • Temiz bir poşet içine su doldurun ve sıkıca bağlayın. Su dolu poşeti dar gelen ayakkabınızın içine yerleştirin. Ardından ayakkabıyı buzdolabının dondurucu kısmına koyun ve bir gece bekletin. Donan su, ayakkabınızın genişlemesine yardımcı olacaktır.
  • Ayakkabınızın burun kısmı sıkı geliyorsa, soyulmuş patatesi ayakkabının uç kısmına yerleştirin. Bir gece bekledikten sonra, ayakkabınızın genişlediğini gözlemleyeceksiniz.
  • Ayakkabınızı genişletmenin basit bir yolu da evde bir süre giyip ayakkabının genişlemesine yardımcı olmaktır. Bu yöntemi daha etkili hale getirmek için ayakkabının içine kalın ve sıcak tutan bir çorap giyin. Ayakkabınızın kısa sürede genişlediğine tanık olacaksınız.
  • Eğer hiçbir yöntem işe yaramıyorsa, bir ayakkabıcıdan profesyonel yardım alabilirsiniz. Ayakkabınızı germe yöntemiyle genişlettirerek, rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Editör: Salih Demirelli