Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, hazırlıkları bir süredir devam eden kamuda tasarruf paketini, 13 Mayıs Pazartesi günü açıklayacaklarını söyledi.   

İstanbul Finans Merkezi'ndeki VakıfBank Genel Müdürlükte düzenlenen "Türkiye'nin ATM Merkezi (TAM)" projesinin tanıtım toplantısında konuşan Bakan Şimşek, "Önümüzdeki dönemde kamu maliyesine ilişkin birçok hususta adım atacağız. Pazartesi günü Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımızla birlikte tasarruf verimlilik paketini açıklayacağız" bilgisini verdi.

Türkiye'nin İlk Yüzer Güneş Enerjisi Santrali Üretime Başlıyor Türkiye'nin İlk Yüzer Güneş Enerjisi Santrali Üretime Başlıyor

Şimşek, bunun ilk ve son olmayacağını belirterek, “Buna benzer harıl harıl yoğun bir şekilde yaptığımız çalışmalarla önümüzdeki dönemde bu dezenflasyon programını ve sürecini nasıl güçlendireceğiz ona yönelik çalışmalarımızı aralıksız devam ettireceğiz" dedi.

En büyük önceliklerinin hayat pahalılığı baskısını azaltmak olduğunu kaydeden Şimşek, vatandaşın refahını kalıcı olarak artırmanın yolunun "enflasyonu kontrol altına almaktan" geçtiğini dile getirdi.

Şimşek, "Yoksa sürekli bu sarmalın içinde oluruz. O nedenle bizim en büyük önceliğimiz vatandaşımızın bu hayat pahalılığı baskısını azaltmaktır. En önemli hedefimiz az önce de söyledim, enflasyonu tek haneye düşürmektir. Bunun için ne gerekiyorsa yapacağız. Maliye politikasına ne tür tedbirler gerekiyorsa alacağız" vurgusunu yaptı.

Kaynak: AA