Kanal tedavi, diş tedavisinde sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Çürümüş, enfekte olmuş veya kırılmış dişleri onarıp kurtarmaya yarayan bu yöntem sonrasında diş bakımına özen gösterilmektedir. Kanal tedavi sonrası dişlerin fırçalanıp fırçalanmayacağı ise merak konusu. Bizler de bu metnimizde merak edilen soruyu yanıtladık ve derledik.

Kanal Tedavi Sonrası Diş Fırçalanır mı?

Kanal tedavisi, genellikle çürümüş, enfekte olmuş veya kırılmış dişlerin onarılması ve kurtarılması amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu prosedürde, dişin sert dokusundaki kök kanalından sinirler çıkarılarak iç temizlenir ve ardından dişte oluşan boşluklar doldurulur.

Kanal tedavisi sırasında, ağız ve diş eti bölgesine anestezik iğneler uygulanır ve işlem boyunca uyuşukluk devam eder. İşlem sonrasında, yeme içmeye başlamadan önce anestezinin etkisinin geçmesi beklenir. Uyuşukluk genellikle birkaç saat içinde geçer ve bu süre zarfında sert, çıtır ve yapışkan yiyeceklerden kaçınılmalıdır, çünkü diş hassasiyeti olabilir.

Kanal tedavisi sonrasında ağızdaki uyuşukluğun geçmesi beklenirken, ilk olarak sıvı gıdalar tüketilebilir. Genellikle tedaviyi takip eden 2-3 gün içinde orta sert gıdalara geçiş yapılabilir. Ancak, kanal tedavisi yapılan dişe zarar verebilecek sert ve çiğneme gerektiren gıdalardan bir süre uzak durulmalıdır.

Deterjan Alerji Yapar mı? Deterjan Alerji Yapar mı?

Kanal tedavisi sonrasında en az 2 saat boyunca soğuk veya sıcak gıdalardan kaçınılmalıdır. Tedavinin tam olarak oturması için 2-3 gün beklenmelidir. Bu süre zarfında dişe zarar verebilecek yiyeceklerden kaçınılmalı ve diş temizliği, yumuşak uçlu fırçalar kullanılarak dikkatlice yapılmalıdır. Ayrıca, diş temizliği sırasında kanal tedavisinin zarar görmemesi için özen gösterilmelidir.

Kaynak: Salih Demirelli