Türk Haber-Sen Genel Başkanı Yücel Kazancıoğlu, "İnci Taneleri" adlı dizinin fragmanındaki izleyici çekme stratejisinin pavyonda dans eden bir kadın figürü üzerinden yapılmasını ve bu durumun haber programlarına konu edilmesini şaşkınlıkla takip ettiklerini belirtti.

Ayrıca, kadın figürünün üzerindeki elbisenin internet üzerinde hızla tükenmesi ve Ankara'da 'pavyon dansları kursu' açılmasını da eleştirdi.

“Televizyon Dizileri Türk Aile Yapısına Uygun Olmalı”

Kazancıoğlu, bu gelişmeleri yadırgayarak kültürel değerlerin yozlaşmasının, dilin, dinin, ahlaki değerlerin, örf ve adetlerin zarar görmesi anlamına geldiğini vurguladı. Kültürün, içinde barındırdığı unsurların toplumu ayakta tutan temel değerler olduğunu ifade etti. Televizyon dizilerinin Türk aile yapısına uygun olması gerektiğini savundu.

İran, İsrail'e Misilleme Operasyonunu Başlattı İran, İsrail'e Misilleme Operasyonunu Başlattı

Kazancıoğlu, dizilerin olumsuz etkilerinin önlenmesi için kurum yetkilileri tarafından Türk kültür dokusuna uygunluğunun kontrol edilmesi gerektiğini belirterek sosyal medya üzerinden şu ifadelere yer verdi:

“Yeni yayınlanan ‘İnci Taneleri’ adlı dizinin fragmanında izleyici çekme yolunun pavyonda dans eden bir kadın figürü üzerinden yapılması, bunun haber programlarına konu olması; sonrasında kadın figürün üzerindeki elbisenin internette yok satması ve Ankara’da ‘pavyon dansları kursu’ açılması haberlerini şaşkınlıkla takip ediyoruz; gelişmeleri yadırgıyoruz. Kültürel değerlerin yozlaşmaya uğraması, sahip olunan dilin, dinin, ahlâkî değerlerin, örf ve adetlerin örselenmesi demektir. Kültür ve içinde barındırdığı unsurlar bir toplumu ayakta tutan değerlerdir. Televizyonlar, kişi ve kurumların planladığı doğrultuda, Türk aile yapısına uygun dizilerle evlere girmelidir. Dizilerin olumsuz etkileri, kurum yetkilileri tarafından Türk kültür dokusuna uygunluğunun kontrolüyle; izlemenin bir eğlence aracı olarak kullanılmasının yanında bir eğitim ve sosyalleştirme aracı olarak kullanılmasının sağlanmasıyla ve ana temanın sınırlarının millî, dinî ve kültürel değerleri aşmayacak ölçüde ciddi bir şekilde düzenlenmesiyle büyük oranda önlenebilir. Bu konuda, Türk aile yapısına uygun, millî ve manevî değerlerimizi önceleyen, Türk dizi sektöründe önemli başarılara imza atan TRT yetkililerini Türk toplumunu bilen, tanıyan ve anlayan tedbirleri nedeniyle tebrik ediyorum.”

Kaynak: Haber Merkezi