Zamanında hastalıkların tedavilerinde de kullanılan kekik, yemeklere de ayrı bir tat katıyor. Kekik yağı, kekik çayı ve kurutularak baharat olarak da kullanılabilen bu bitki uçucu yağlar, yararlı fenoller, mineraller ve flavonoidler bakımından da oldukça zengin. Öksürük ve soğuk algınlığı gibi bir dizi hastalıktan kurtulma amacıyla kullanılan kekik çayı aynı zamanda enfeksiyonlarla savaşır. 

Üst Solunum Yolu Hastalıkları

İçerdiği bileşenler sayesinde boğaz ağrısına iyi gelen kekik çayı, öksürük ve bronşit gibi üst solunum yolu hastalıklarına iyi gelir.

Bakterilerle Savaşır

Peptik ülser, hatta ve hatta mide kanserine yol açabilen helicobacter pylori bakterisiyle savaşan kekik çayı, antibiyotik ile kullanıldığı zaman olumlu sonuçlar verebiliyor.

Kanseri Önler

2012 senesinde Portekiz’de yapılan bir araştırma sonucu kekik çayının kolon kanserine karşı direnç gösterdiği kanıtlanmış. Meme kanserine de iyi gelen bu mucizevi çay, kansere yakalanma riskini de azaltır.

Sindirime Yardımcı Olur

Sindirime yardımcı olan, şişkinlik, gaz ve hazımsızlık gibi durumlarda mideyi rahatlatır. Kekiğin içerisinde bulunan fenoller bir antispazmodik olarak görev yaparken, uçucu yağlar ise bağırsak krampını rahatlatır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

İçerisinde bol bol C vitamini bulunan kekik çayı, soğuk algınlığına iyi gelerek bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda A vitamini bakımından da oldukça zengin. Aynı zamanda kekik çayı bakır, lif, demir ve manganez içerir.

Kalp Sağlığını Destekler

Mineral, vitamin ve antioksidan bakımından zengin olmasının yanı sıra içerisinde potasyum manganez de bulunuyor. Kan damarlarını rahatlatan ve kan basıncını düşüren potasyum, kalp krizi, koroner kalp hastalığı ve felci engelleyerek ömrü uzatır.

Stresi Azaltır

Kekik çayının içerisinde bulunan B6 vitamini, nörotransmittere doğrudan etki ederek stres seviyesini düşürür.

Regli Ağrılarını Hafifletir

Menstrüasyon döneminde yaşanması muhtemel alt karın spazmlarını dindirmek amacıyla kullanılabilir. Buna ek olarak adet öncesi sendromu semptomlarını da azaltır.

Kuru Cilt Daha Çabuk Yaşlanıyor! Kuru Cilt Daha Çabuk Yaşlanıyor!

Anti-inflamatuar Özelliklere Sahip

İçeriğinde bulunan biberiye asidi ve luteolin ile anti-enflamatuar etki gösterir. Romatizmal arterit, akne ve astım gibi enflamatuvar hastalıkları tedavi etmeye yardım eder.

Diş Ağrısına İyi Gelir

Kekik çayının faydaları arasında önemli bir tanesi de diş ağrılarına iyi gelmesidir. Ağız gargarası olarak kullanıldığı takdirde diş ağrısını hafifletir veya tümden geçirir.

Balgam Söktürücü

Kekik çayı, içerisine bir adet limon sıkılarak içildiği vakit balgam söktürücü görevi de görür.

Zayıflamaya Yardımcı Olur

Mide rahatsızlıklarına iyi gelen kekik çayı, midenin düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olduğu için dolaylı yoldan da olsa kilo vermeyi sağlar.

Muhabir: Furkan Erkan