Tarih ve siyaset pek çoğumuzun ilgisini çekse de işin öğrenme faslı her zaman o kadar da cezbedici olmayabiliyor. Belgeseller ise bu gibi durumlarda hızlı ve keyifli bir şekilde bilgilenmenin en kolay yolu gibi gözüküyor. İşte bir parça Türkiye, bir parça da dünya tarihi içeren tarih belgeselleri...

Büyük Dünya Tarihi

BBC yapımı bu belgesel, izleyicilerini Afrika’daki ilk zamanlarımızdan alıp İkinci Dünya Savaşı sonrası 20'nci yüzyılına kadar getiriyor. Hem de tam 8 bölümde, etkileyici, açıklayıcı, sürükleyici bir şekilde.

Gizemli Tarih: Göbeklitepe

Trt Belgesel’in hazırladığı, Prof. Dr. Hikmet Kırık’ın eşsiz anlatımıyla ekranlara gelen “Gizemli Tarih: Göbeklitepe”, bu gizemli yerin sır perdesini aralıyor. Bir çiftçi sayesinde Şanlıurfa’da keşfedilen ve sırlarla dolu bir medeniyete ev sahipliği yapan Göbeklitepe’de tuhaf ve ürkütücü sembollerin anlamlarını araştırıyor.

Küba’nın Özgürlük Hikayesi

Netflix yapımı bu belgesel dizisinde İspanya sömürgesinden kurtulan Küba’nın, Soğuk    Savaş’ın sonuna kadar uzanan çalkantılı siyasi hayatını izleyebilirsiniz. Fidel Castro ve Che Guevara gibi sembol olmuş ve önemli isimleri barındıran Küba siyasi tarihi; metni, konuşmacıları ve anlatımıyla belgeseller arasında kendine güzel bir yer bulmuş.

Age of Tanks

Silahlar, bombalar ve bütün savaş araçları sanki bir anda gelişmiş ve tüm kötülüğüyle ortaya çıkmış gibi. 2017 yapımı belgesel, tankların tarihsel gelişimini konu alıyor. Birinci Dünya Savaşı sırasında tarihteki ilk tank atışını yapan askerden başlayıp Soğuk Savaş sonrası hantallaşıp giderek daha az işe yarar hale gelmesine kadar, bir savaş aracının tarihini anlatıyor.

İran: Bir Devrimin Anatomisi

İran için dönüm noktalarından biri olan 1979  Devrimi hakkında çekilmiş bir Al Jazeera Turk belgeseli. Devrim öncesi dönemi, Rıza Şah’ın uygulamalarını, Humeyni’nin halkın üzerindeki etkisini oldukça güzel anlatan belgesel İran tarihine ilgi duyanlar için önerimizdir.

32. Gün

Mehmet Ali Birand ve ekibinin hazırladığı ve ilk olarak 1985 yılında yayınlanmaya başlayan bu belgesel dizisi Türkiye’nin yakın tarihine ışık tutuyor.  Siyasi tarihimizi öğrenmek, unutulanları hatırlamak, yaşananları tanıkların ağzından dinlemek isterseniz izlemenizi öneririz.

Kızılcık Şerbeti 64. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı Kızılcık Şerbeti 64. Bölüm 2. Fragmanı Yayınlandı

Roman Empire

3 sezonluk belgesel serisi, ünlü oyuncuların canlandırdığı üç büyük Roma imparatorunun saltanatını konu alıyor. Ülkeyi kanla yöneten Commodus, ‘Çılgın Kral’ Caligula ve efsanevi Jül Sezar’ın hikâyesi dramatik ve heyecanlı bir şekilde anlatılırken, dizi izlermiş gibi bir heyecana kapılmanız mümkün.

Morgan Freeman’la İnancın Hikayesi

Morgan Freeman, National Geographic yapımı bu belgesel dizisinde inançlar ve dinler ışığında dünyayı ve insanlık tarihini inceliyor. Tarihe yaşanmış olaylar, dine kurallar bütünü olarak bakmayı bir kenara koyup farklı şeyler izlemek isteyenler aradıklarını bu belgeselde bulabilirler.

Apocalypse The Second World War

İkinci Dünya Savaşı temalı Fransız yapımı belgesel toplam 6 bölümden oluşuyor. Onu diğer belgesellerden ayıran ise çeşitli ülke arşivleri taranarak elde edilen ve neredeyse hiç bilinmeyen görüntüleri.

Osmanlılar: Avrupa’nın Müslüman İmparatorları

Osmanlı tarihine yönelik tarih kitabı anlatımından uzak, kapsamlı ve objektif bir belgesel izlemek isteyenler için ne yazık ki seçenekler epey kısıtlı. BBC yapımı üç bölümlük bu belgesel dizisi ise “Batılı bir göz Osmanlı tarihine nasıl yaklaşıyor”u görmek isteyenler için tercih edilebilir bir yapım.

Piramitlerin Şifresi

Dünya tarihinin gizemini hâlen koruyan en ilgi çekici noktalarından olan piramitler, hakkında ne kadar çok şey okunup izlense de doyulmayacak bir konu. Sorularına cevap bulmak, yenilerini eklemek ve bir kez daha büyülenmek isteyenlere Netflix yapımı bu belgesel önerilenler arasında.

İç Savaş

Amerika İç Savaşı’nı mercek altına alan belgesel; anlatımı, konuyu insanların gözünden sunuşu ve müzikleriyle oldukça başarılı. Pek çoklarının favori belgeselleri arasında yer alan yapımı umarım seversiniz.

Muhabir: Ebrar Çelik