Konut fiyatlarında artış enflasyonun altında kalmaya devam ediyor. Fiyatlardaki reel düşüş ise yüzde 16'yı aştı. 

Merkez Bankası'nın son açıkladığı veriye göre Konut Fiyat Endeksi, Mart 2024'te aylık yüzde 1,2 ve yıllık yüzde 52 arttı. Mart ayına ilişkin açıklanan enflasyon verisi ise aylık yüzde 3,16, yıllık yüzde 68,5 artış şeklindeydi.

Buna göre konut fiyatlarındaki artış enflasyon oranının 16,5 puan altında kaldı.

Konut Fiyat Endeksi martta yıllık bazda İstanbul'da yüzde 40,4, Ankara'da yüzde 63,9, İzmir'de yüzde 49,5 yükseldi. İstanbul'daki reel düşüş ise dikkati çekti.

Konut fiyatlarındaki reel düşüşün sektörün önde gelen araştırmalarına ve bu alanda faaliyet gösteren firmaların verilerine yansıdığı da görüldü.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) ile sahibinden.com işbirliğinde hazırlanan "Sahibindex Satılık Konut Piyasası Görünümü: Mayıs 2024" başlıklı raporu, nisan itibarıyla son 10 aydır konut fiyatlarında reel düşüş yaşandığını ortaya koydu.

Araştırmaya göre, reel fiyatlardaki yıllık düşüş oranı ülke genelinde yüzde 16,3'e yükseldi. Üç büyük ilde de reel fiyatlarda gerileme yaşandı.

Çin’e Getirilen Vergilerin Tesla Fiyatlarına Yansıması Çin’e Getirilen Vergilerin Tesla Fiyatlarına Yansıması

Konut cari fiyatlarındaki değişim oranı da azalmayı sürdürdü. 

Cari fiyatlarda yıllık değişim oranı nisanda bir önceki aya göre ülke genelinde 2,7 puan azalarak yüzde 42,1'e düştü. Konut talebi endeksi de yüzde 6 azaldı.

Veri analiz şirketi Endeksa'dan alınan bilgilere göre, son bir yılda konut fiyatlarındaki artış yüzde 54 olarak gerçekleşti. 

Son açıklanan enflasyon verisinin yüzde 69,8 olduğu düşünüldüğünde reel fiyatlardaki düşüş yüzde 15,8 olarak gerçekleşti.

Yıl başından bu yana konut fiyatlarının en çok arttığı iller Karaman, Afyonkarahisar, Aydın, Niğde ve Nevşehir olurken, en düşük artış Malatya, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman ve Tekirdağ olarak sıralandı.

Kaynak: AA