Birçok hayvanda rastlanılacağı gibi köpeklerde de görülen saldırganlık davranışının altında aslında pek çok neden yatıyor. 

Köpeklerde oluşan saldırganlık davranışının öncelikle temelinde yatan nedenin bulunması, bu sorunun çözümünü kolaylaştırıyor.

Köpeklerde oluşan saldırganlık davranışı kontrol altına alınabilir bir durum olarak kabul ediliyor ve bu davranışların çevreye zarar verecek seviyeye ulaşmadan kontrol altına alınması gerekiyor.

Köpeklerdeki saldırganlık davranışının doğru tespitinin yapılması, saldırganlık nedenlerinin önlenmesi ve uygulanacak çözümlerin şekillendirilmesi adına önem taşıyor.

Bursa'da Köfteli Çorba Dağıtma Geleneği Bursa'da Köfteli Çorba Dağıtma Geleneği

Köpekler Neden Saldırganlaşır?

Hastalık veya Yaralanma

Köpeklerde bulunan bazı acı veren hastalıklar veya yaralanmalar yani canlarının yanıyor olması, saldırganlık davranışını tetikleyebiliyor.

Korku

Agresif davranışlar sergileyen köpeklerin birçoğu kendini tehlikede hissediyor ve aniden saldırganlaşabiliyor.

Özellikle sevgi görmeyen ve şiddet gören köpeklerde korku kaynaklı saldırganlık davranışı sık görülüyor.

Zorlanma

Her insan gibi köpekler de istediklerini yapamadığında maruz kaldıkları zorlanmaya karşı agresifleşebiliyor.

Köpeklerin istemediği şeylere karşı zorlanması en temel saldırganlık nedenleri arasında yer alıyor.

Sahiplenme

Köpeklerde yine sık rastlanılan bir saldırganlık davranışı nedenlerinden olan sahiplenmeye bağlı saldırganlık, köpeğin sahip olduğu herhangi bir şeyi (örneğin yavrularını) koruma içgüdüsünden kaynaklanıyor.

Çoğu köpek, tehdit altında hissettiğinde, acı çektiğinde veya baskınlık kurmaya çalıştığında saldırgan davranış sergiler.

Bu saldırganlıkların önlenmesi, saldırganlığın nedeninin saptanması ile veteriner yardımıyla çözüme kavuşturulabiliyor.

Köpeklerin güvende ve huzurlu hissetmesini sağlamak, saldırganlığın yatıştırılması adına alınacak önlemlerin ilk aşamasıdır.

Muhabir: Handan Işıksal