Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer? Evde Doğal Çözümler Nelerdir? Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer? Evde Doğal Çözümler Nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü, dünyanın birçok ülkesinde görülen koronavirüsün bir alt varyantı JN.1'i, hızla yayılması nedeniyle 'dikkate alınması gereken varyant' kategorisine alması dikkatleri yeniden koronavirüse çevirdi. 

Bu nedenle açıklamalarda bulunan İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda görevli Prof. Dr. Alper Şener, paniğe kapılacak bir durum olmadığını vurguladı.

Prof. Dr. Şener, koronavirüs vakalarında 65 yaş üstüne dikket çekerek, "Her varyant bizi birazcık diken üstünde tutsa da aşılı popülasyonların, özellikle genç yaşta ise herhangi bir yandaş hastalığı yoksa çok korkacağı bir şey yok. Ama 65 yaş üstünde ise hiç aşılanmamışsa, yandaş hastalığı da varsa varyantlarla ilgili her halükarda tehlike devam ediyor" dedi.

Çin'in salgının başından beri uyguladığı 'sıfır koronavirüs' stratejisinin dünyada çok akılcı bulunmadığını söyleyen Prof. Dr. Şener, "Çin kendi yerel kaynaklarını ve kendi yerel altyapısını ön planda tutarak, hala sıfır koronavirüs stratejisi güttüğü için her yeni çıkan varyantta bir alarm havası oluşuyor. Çin'deki alarm, virüs Çin'den başlayarak bütün dünyaya yayıldığı için genelde medyada ilgi çekiyor" değerlendirmesini yaptı. 

Türkiye, Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD özelinde bakıldığında koronavirüs olgularında mevsimsel bir artış olduğuna vurgu yapan Şener, "Dolayısıyla 65 yaş üstü aşılanmamış grup hasta için panik yapmak lazım. Çünkü bu grup, hangi varyant çıkarsa çıksın ya da hiç varyant çıkmasın orijinal dahi olsa bu kişilerde Covid-19 enfeksiyonunun ağır solunum yolu enfeksiyonuna sebep olabildiğini biliyoruz" uyarısını yaptı. 

DHA

Editör: Ersan Akbaş