Türkiye'de kozmetik sektörünün ihracatta artış trendi sürüyor. Geçen yıl kozmetik sektöründe ihracatın 1 milyar doları aştığı kaydedildi.

Kozmetik Üreticileri ve Araştırmacıları Derneği (KÜAD) Başkan Yardımcısı Belgin Sile, Türkiye'de kozmetik ve kişisel bakım ürünleri pazarının her yıl ortalama yüzde 10 büyüdüğünü söyledi.

TOBB Başkanı’ndan ‘Kara Listeler Dolaşımda’ Çıkışı TOBB Başkanı’ndan ‘Kara Listeler Dolaşımda’ Çıkışı

Sile, Saç bakım ürünlerinin, sektör ürünleri içinde en büyük paya sahip olduğunu belirterek, "Sektörün geçen yılki ihracatı 1 milyar doları aşarken, ihracatta artış trendi de devam ediyor. Tıraş ürünleri, tüy dökücüler, banyo ve duş ürünleri, el sabunları, dudak ve göz makyaj malzemeleri, deodorantlar ve ter önleyici ürünler, parfümler, kolonyalar ve bebek bakım ürünleri başlıca üretilen ürünler olarak dikkati çekiyor" açıklamasını yaptı. 

Türkiye'de son yıllarda sektörde doğal sabunlar, şampuanlar, diğer saç bakım ürünleri, saç boyaları, cilt bakım ürünleri, vücut bakım ürünleri ve diğer doğal kozmetiklerin üretilmeye başlandığını da açıklayan Sile,"Özellikle doğal sabun ve şampuan üretimi ülke çapında birçok küçük ölçekli firma tarafından gerçekleştiriliyor. Dünyaca ünlü defne ve zeytinyağı sabunlar Türkiye'de büyük miktarlarda üretiliyor" değerlendirmesinde bulundu.

Sile ayrıca kozmetik ürünlerde sahte ürün oranının yüzde 29, merdiven altı üretim oranının yüzde 34 ve rastgele aktar karışım ürünlerin oranının ise yüzde 16 olarak tespit edildiğini belirterek, bunu önlemek için ürün takip sistemiyle kontrollerin yapıldığını kaydetti.

Kaynak: AA