Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Abdullah Macit, Kurban Bayramı'nı da içine alan haftanın hava durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Buna göre Kurban Bayramı’nda Karadeniz'i yağışlı, yurdun diğer bölgelerini sıcak hava bekliyor. Yurt genelinde bayram süresince sıcaklıklar mevsim normallerinin 1-2 derece üzerinde seyredecek. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bayramda hava sıcaklığı 40 dereceye kadar çıkacak.

Arife günü olan 15 Haziran 2024 Cumartesi günü Karadeniz Bölgesi ile Kars ve Ardahan çevrelerinde yağışların görüleceğini belirten Abdullah Macit, "Bayramın 1. günü Karadeniz Bölgesi'nin tamamında yağış bekliyoruz, diğer bölgelerde bayramın 1. günü yağış beklenmiyor. Yağış beklentimiz sadece Karadeniz Bölgesi ile sınırlı" bilgilerini verdi.

Hava Tahmin Uzmanı Macit, bayramda yurt genelinde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 1-2 derece üzerinde seyredeceğini kaydederek, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yağış beklentisinin bulunmadığını söyledi.

Kıyı bölgelerinde bayram boyunca havanın az bulutlu ve açık olacağını dile getiren Macit, sıcaklıkların mevsim normallerinin 2 ila 4 derece üzerinde seyredeceğini aktardı.

Macit ayrıca bayramda en yüksek sıcaklığın Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ölçüleceğine dikkat çekti ve sıcaklıkların bölgede 40 dereceye kadar yükseleceğini kaydetti.

Hatay'ın Türkiye'ye Katılışının 85'inci Yıl Dönümü Hatay'ın Türkiye'ye Katılışının 85'inci Yıl Dönümü

İstanbul, Ankara ve İzmir’de Hava Nasıl Olacak?

Abdullah Macit, 3 büyükşehrin hava durumuna ilişkin de bilgi verdi.

İstanbul ve Ankara'da 33-34 derece civarında görülen sıcaklıkların 29-30 derecelere düşeceğini, arife ve bayramın 1. gününün biraz daha serin geçmesini beklediklerini bildirdi.

İzmir'de ise bayram boyunca yağış beklenmediğini dile getiren Macit, sıcaklıkların 34-35 derece civarında seyredeceğini belirtti.

Kaynak: AA