Özaslan, biriken sorunlarını çözmeye talip oldukları Mamak'ta kalkınmacı, yeni nesil belediyeciliğe odaklanacaklarını kaydetti. 

CUMHURIYET Halk Partisinden (CHP) Mamak Belediye Başkan Aday Adayı Dr. Metin Özaslan, Mamak'ta daha güzel bir geleceğin mümkün olduğunu, kentsel dokuya katkı sağlayan kalkınmacı projelerle Mamak'ta büyük hizmetler gerçekleştireceklerini ifade etti. 

Gazetemize açıklamalarda bulunan ve sorularımızı cevaplayan Dr. Metin Özaslan, kendini tanıttı, neden başkanlık için aday olduğunu ve projelerini anlattı. 

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?
1967 yılında Mamak Kayaş’ta doğdum. Baba tarafımdan Kayaşlı, anne tarafımdan ise Kutludüğün'lüyüm. Kayaş’ta büyüdüm. İlkokulu Yeşilbayır Atlıoğlu İlkokunda, ortaokulu TED Ankara Koleji ve Kayaş Ortaokulunda tamamladım. Kurtuluş Lisesi mezunuyum. ODTÜ Sosyoloji Bölümü’nde üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra yurt dışında "kentleşme ve yerel kalkınma" dalında doktora  eğitimimi yaptım. Devlet Planlama Teşkilatında 28 yıl boyunca "kentleşme ve yerel kalkınma" alanında planlama uzmanı olarak görev yaptım. Ayrıca son 15 yıldır da Ankara'nın en büyük sivil temsilcisi Ankara Kulübü Derneği ile Ankara Enstitüsü Vakfı Başkanlığında bulundum. Evli, iki kız babasıyım. İleri derecede İngilizce ve temel düzeyde Fransızca bilmekteyim. 

Neden aday olmak istediniz?
Akademik, bürokratik ve sivil toplum yaşamımda edindiğim tecrübelerimi kullanarak geri kalmışlıkla ve birçok sorunla boğuşan Mamak ilçemize katkı sağlamak için belediye başkanlığına aday olmayı görev bildim. Yerel kalkınma, planlama, stratejik yönetim, şehircilik ve yerel yönetim alanlarındaki uzmanlığımla, ulusal ve uluslararası proje üretme ve yönetme tecrübemle, ilçemizin temel sorunlarına, çözümlerine hâkimiyetimle ana toprağım, ata toprağım Mamak ilçemizin ihmal edilmişliğine ve geri kalmışlığına dur demek için, Mamak'ın planlı kentleşme ile hızlı kalkınma sürecine girmesi, Mamaklı hemşehrilerimin yaşam kalitesini yükseltmek için, Mamak kimliği ve biz duygusu güçlenmiş; barış, kardeşlik ve dayanışma şehri Mamak için, sanayide, tarımda ve hizmet sektörlerinde üreten şehir Mamak için, Mamaklı olmaktan mutluluk duyan hemşehrilerimin yaşadığı bir Mamak için, Güneşin Mamak'tan yükseldiği gibi kalkınma ve gelişmenin de Mamak'tan yükseldiği bir Mamak için yola çıktım.
 

Stratejik hedefler ışığında projelerinizden de bahsedebilir misiniz? 
Kentsel dokuya katkı sağlayan; daha güzel bir gelecek için ayağı yere basan projelerimizle geliyoruz. Mamaklılar isteyecek, biz yapacağız. Çöpe gidecek projelerle işimiz olmayacak. Doğru planlamalar ve yatırımlarla, yüksek hizmet kalitesiyle Mamak'ı geliştireceğiz. Mamak'ın geri kalmışlık algısını değiştireceğiz. Düşük yaşam kalitesi kader değildir. Sanayide, tarımda ve hizmetlerde üreten Mamak için çok sayıda projemiz var. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz: Kızılcaköy Küçük Sanayi Sitesi, Lalahan Organize Sanayi Bölgesi (OSB), üniversite, teknopark, şehir hastanesi, organize hayvancılık bölgesi, Mamak'ın ilk oteli, et ve süt ürünleri entegre tesisi, kültür kongre merkezleri, müzeler, eğitime destek merkezleri, rekreasyon alanları, kent meydanları, tarihi çarşılar, mahalle kreş ve anaokulları, aşevleri, taziye evleri, eğitim merkezleri, organik pazar yerleri, kadınlara yönelik evde üretim modelleri, yaşlılara ve hastalara hizmet merkezleri. 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Yorulmadan, usanmadan, sızlanmadan çalışacağız. Çünkü Mamak ilçemizin biriken sorunlarını çözmeye talibiz ve emin olunsun ki bütün sorunları çözecek, hizmetlerimizle Mamak'ımızı daha yaşanabilir, modern, çevreci, ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda Ankara'mıza örnek bir ilçe hâline getireceğiz.

Ankara'da Zincirleme Kaza: 1 Yaralı Ankara'da Zincirleme Kaza: 1 Yaralı

HABER MERKEZİ

Editör: Salih Demirelli