Avcılar'da 4 Katlı Binada Yangın: 19 Kişi Kurtarıldı Avcılar'da 4 Katlı Binada Yangın: 19 Kişi Kurtarıldı

Milli Savunma Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında, savunma sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirmek ve belirlenen okullardan mezun olan öğrencilerin imkânlar dâhilinde istihdamını sağlamak amacıyla imzalanan iş birliği protokolü kapsamında; her iki bakanlık temsilcileri Ankara Gölbaşı Mogan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde toplandı.

Toplantıya Tersaneler Genel Müdürü Emre Dinçer, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali Karagöz, Askerî Fabrikalar Genel Müdürü İmdat Ersoy ve Makine ve Kimya Endüstrisi AŞ Genel Müdürü İlhami Keleş katıldı. Görüşmede, Protokol Yürütme Kurullarının (PYK) düzenledikleri toplantılarda aldıkları kararlar ve yapılacak işlemler, protokol çerçevesinde görüşülerek değerlendirildi. Toplantıda, protokol kapsamındaki okulların 9’uncu sınıf öğrencileri, başarı kriterlerine bağlı ve belirli kontenjan dâhilinde burslu öğrenci kapsamına alındı. Buna göre her öğrenciye asgari ücretin yüzde 30'u oranında Ocak 2024 tarihi itibarıyla ve 9 ay süresince aylık burs ödemesi yapılacağı açıklandı. Diğer yandan burslu öğrencilerin bursluluk şartlarını koruyup okullarından mezun olmaları hâlinde Makine ve Kimya Endüstrisi AŞ Genel Müdürlüğü, Tersaneler Genel Müdürlüğü ve Askerî Fabrikalar Genel Müdürlüğü bünyesinde istihdam edilmeleri konusu görüşüldü.

Protokolde yer alan hükümlerin hayata geçirilmesi ve geliştirilmesine önemli katkılar sağlayacak PDK toplantılarının ikincisi ise Nisan ayı içinde İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda yapılacağı belirtildi.

Kaynak: DHA