Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı İbrahim Kalın'ın dün açılışını gerçekleştirdiklerini duyurduğu Milli İstihbarat Akademisi, 6 Ocak tarihi itibarıyla faaliyetine başladı.

YSK Seçimlere Yönelik İtirazları Reddetti YSK Seçimlere Yönelik İtirazları Reddetti

Milli İstihbarat Akademisi Başkanlığını Prof. Dr. Talha Köse yaparken akademi, 2024 yılı güz döneminden itibaren yüksek lisans ve doktora programlarına öğrenci almaya başlayacak.

Üniversitelerin en az 4 yıllık örgün eğitim veren ilgili lisans programlarından mezun olan ve başvuru koşullarını karşılayanlar, Akademi’deki lisansüstü programlara başvurabilecek.

Akademi, üniversite yapılanması şeklinde faaliyet gösterecek ve dersler, alanlarında uzman akademisyenler tarafından verilecek.

Adaylar, Akademi bünyesinde açılacak istihbarat, güvenlik, bölge çalışmaları, siber güvenlik ve kriptoloji, uydu-uzay sistemleri, yapay zeka ile veri analitiği ve benzeri programlara başvuruda bulunabilecek.

Adayların başvuru sürecinde ALES, dil puanı ve lisans derecesinin yanı sıra bir niyet mektubu yazması bekleniyor.

Başvurusu kabul edilen adaylar yazılı ve sözlü bilimsel sınavlara girecek.

Başvuru takvimi ve süreci nisan ayı içerisinde Akademi resmi internet sitesi üzerinden duyurulacak. 

Akademi’de yüksek lisans ve doktora yapan öğrenciler, diğer üniversitelerde olduğu gibi akademik tez çalışmalarını tamamlayarak mezun olmaya hak kazanacak.

Mezun öğrenciler özel sektör, akademi ya da devlet kurumlarında çalışabilecek.

Akademi’den alınan diplomanın YÖK tanınırlığı da olacak. Tamamlanan tezler YÖK ulusal tez merkezinde yayımlanacak. 

Kaynak: DHA