Rusya'nın başkenti Moskova'da çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı gerçekleştirdikten sonra kaçmaya çalışırken yakalanan Tacikistanlı 4 teröristin gözaltına alınmasının ardından yapılan ön sorguları sonrasında 'Türkiye'den, Rusya'ya geçtiklerini söylemeleri, Rus medyası başta olmak üzere birçok yayın kuruluşunda yer aldı.

Orgeneral Kadıoğlu, HÜRJET ile Test Uçuşunda Orgeneral Kadıoğlu, HÜRJET ile Test Uçuşunda

Eylemi yapan Tacik teröristlerin uzun süredir Moskova'da ikamet ettikleri, oturma sürelerini uzatmak amacıyla Türkiye'ye kısa süreliğine giriş – çıkış yaptıkları ve Rusya'ya yakın olması sebebi ile tercih ettikleri belirlendi.

Saldırganların Türkiye’ye Giriş - Çıkış Yapması

Teröristlerden Shamsidin Fariduni’nin 20 Şubat 2024'te Rusya Federasyonu üzerinden havayoluyla Türkiye'ye giriş yaptığı, 02 Mart’ta ise İstanbul Havalimanı'ndan Rusya Federasyonu'na çıkış yaptığı öğrenildi. Yapılan araştırmada teröristin 21 - 27 Şubat tarihleri arasında İstanbul - Fatih'te bulunan bir otelde konakladığı belirlendi. Fariduni’nin yakalandığında, vizesi bittiği için Türkiye'ye gidip geldiğini itiraf ettiği öğrenildi. Fariduni'nin yine sosyal medya hesabından 23 Şubat günü aynı anda 8 gönderi yayınladığı, 'Aksaray İstanbul' konumunu işaretlediği, Fatih Camisi'nde çekildiği iddia edilen fotoğrafları paylaştığı görüldü.

Farıdunı ile Aynı Uçakla Moskova'ya Dönmüş

Teröristlerden Saıdakram Rajabalızoda’nın ise 05 Ocak 2024'te İstanbul'a geldiği ve aynı gün içerisinde İstanbul - Fatih'te bulunan bir otele giriş yaptığı, 21 Ocak’ta da otelden çıkış yaptığı tespit edildi. Rajabalızoda’nın, 02 Mart günü de Shamsidin Fariduni ile aynı uçakta Moskova'ya döndüğü belirlendi.

Teröristler Rusya'da Radikalleşmiş

Güvenlik kaynaklarından ulaşılan bilgilere göre yine teröristlerden Rajabalızoda ile Fariduni'nin Rusya'da radikalleştiği, Türkiye'de geçirdikleri sürenin kısalığı göz önüne alındığında 'radikalleşmek' için yeterince uzun olmadığı değerlendirildiği, iki terörist hakkında 'arama kaydı' bulunmamasından dolayı pasaportlarını rahatça kullanarak Türkiye ve Rusya arasında seyahat ettikleri öğrenildi.

Kaynak: DHA