Ankara'nın Nallıhan ilçesi Ericek Mahallesi'nde, ipek böceği yetiştiriciliği yapan üreticilere, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden (ABB) sulama desteği geldi.

Nallıhan'daki üreticilerin ipek böceklerini besleyebilmesi için kullandığı dut ağaçlarını sulayabilmeleri amacıyla ABB, yüzde yüz hibe ile sulama borusu desteği sağladı.

ABB ekipleri, susuz kalan dut ağaçlarının sulanabilmesi için drenaj çalışması ile su kaynağından mahalle merkezine kadar 2 bin 500 metre uzunluğunda kapalı sistemle su borusu döşedi. Borudan taşınan su, 420 tonluk depoda toplanacak. 

Çankaya'da Kaldırımlar Yayalar için Özgür Bırakılıyor Çankaya'da Kaldırımlar Yayalar için Özgür Bırakılıyor

Depolanan su ile ipek böceklerinin beslenebilmesi için dut ağaçlarının kolaylıkla sulanabilmesi ve ipek böceği yetiştiriciliğinin böylece maksimum seviyeye çıkarılması hedefleniyor.

Nallıhan Ericek Mahalle Muhtarı Enver Deliktaş, mahalle sakinlerinin yıllardır bu sektörle uğraştığını belirterek, ipek böceği yetiştiriciliğini zor şartlarda yaptıklarını ifade etti. 

Muhtar Deliktaş, "Çünkü dut ağaçlarımız az ve sulama yapamıyoruz. Ankara Büyükşehir Belediyesi sulama borusu döşeyerek suyu buraya kadar getirdi. Depoda yakında dolarsa biz de rahata kavuşacağız. Verimimizin artması için dut ağaçlarının daha fazla yeşermesi lazım. Önceden mecburen komşu köyden dut yaprağı getiriyorduk artık onlara bağımlı kalmayacağız" açıklamalarında bulundu.

Kaynak: Bülten