ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), ticari uçuşlarında faaliyet göstermesi için yaptığı sessiz süpersonik uçağını kamuoyu ile paylaştı. NASA, uçağın ses hızından 1.4 kat hızlı yol alacağını ve uçağın ABD'deki şehirler üzerinde uçarak test edeceğini aktardı.

NASA ve Lockheed Martin tarafından ortak olarak geliştirilen sessiz süpersonik uçak X-59'un tanıtımı gerçekleştirildi. NASA, bir ilke imza attıklarını söyleyerek uçağın hava yolculuğunda bir devrim yaratacak verileri toplamayı ve ses hızından daha hızlı seyahat edebilen yeni nesil ticari uçakların önünü açmayı hedeflediğine vurguladı.

NASA 'nın üst düzey yöneticilerinden olan Pam Melroy tanıtım lansmanında "Bu, yalnızca NASA'nın ve tüm X-59 ekibinin sıkı çalışması ve yaratıcılığı sayesinde mümkün olan büyük bir başarıdır. Sadece birkaç yıl içinde iddialı bir konseptten gerçeğe geçtik. NASA'nın X-59'u seyahat etme şeklimizi değiştirmeye yardımcı olacak ve bizi çok daha kısa sürede birbirimize yakınlaştıracak” diye konuştu.

NASA'nın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "Süpersonik patlamaları daha sessiz hale getirmeyi ve ticari süpersonik uçuş yasağının kaldırılmasına yardımcı olmayı amaçlayan deneysel süpersonik uçağımız X-59'u tanıtıyoruz. Kulaklarınız ve evcil hayvanlarınız buna bayılacak" dedi.

Sessiz Süpersonik X-59 Uçağı

X-59 'un süpersonik uçuşlarda kullanılan diğer uçaklardan farklı olduğunu gösteren NASA, “X-59 benzersiz bir deneysel uçaktır, bir prototip değildir; teknolojilerinin amacı gelecek nesil sessiz süpersonik uçaklara bilgi sağlamaktır. 

IDEF Savunma Sanayi Fuarı Haberi IDEF Savunma Sanayi Fuarı Haberi

X-59'un ince, konik burnu, uzunluğunun neredeyse üçte birini oluşturuyor ve normalde süpersonik bir uçağın ses patlamasına neden olmasıyla sonuçlanacak şok dalgalarını kıracak” dedi.

50 Yıldır Yasak

NASA, yaptığı açıklamada “ABD ve diğer ülkeler, kentlerde yaşayanlar için yüksek sesli, şaşırtıcı ses patlamalarının yol açtığı rahatsızlık nedeniyle bu tür uçuşları 50 yıldır yasakladı. X-59'un ses hızının 1.4 katı, yani 925 mil/saat hızla uçması bekleniyor. Tasarımı, şekli ve teknolojileri uçağın daha düşük bir ses gürültüsü üretirken bu hızlara ulaşmasını sağlayacak” ifadelerine yer verdi. Uçağın 2024’ün sonuna doğru ilk kez havalanacağını açıklayan NASA, uçuş testlerinin ABD üzerinden seçilecek şehirlerin üstünde uçarak yapılacağını ve ürettiği sesin insanlar tarafından nasıl duyulduğu konusunda bilgiler toplayacağını belirtti.

Kaynak: Haber Merkezi