Eğitim-Sen üyeleri, Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifinin TBMM’deki komisyon görüşmeleri öncesinde protesto gösterisi yaptı.  

Meclis Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifinin ele alınacağı toplantı öncesinde, teklife ilişkin tepkilerini göstermek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı önünde toplanan Eğitim-Sen üyeleri, "Haklarımızı ve taleplerimizi içermeyen Öğretmenlik Meslek Kanunu'na hayır" yazılı pankart açtı.

Grup, daha sonra TBMM'ye yürüdü. Eğitim-Sen Genel Sekreteri Zülküf Güneş, TBMM Çankaya giriş kapısı yakınında yaptığı açıklamada, öğretmenlerin iradesini yok saydığını iddia ettikleri Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifini kabul etmediklerini bildirdi.

Kanun teklifinin, öğretmenlerin haklarını gasbettiğini, mesleği itibarsızlaştırdığını söyleyen Güneş, "Komisyon ve genel kurul görüşmeleri ile oylama sürecine katılacak milletvekillerine şu çağrıyı yapıyoruz, bu ucube kanun tasarısının geçmesine izin vermeyin. Gelin, hep beraber tarihe anlamlı bir miras bırakalım. Eğitim sisteminin geleceği için eğitim emekçilerinin hakları ve taleplerini göz ardı eden bu tasarının geri çekilmesi ve yasalaşmaması için beraber mücadele edelim" diye konuştu.

Güneş, öğretmenlikle ilgili bir meslek kanunu hazırlanmak isteniyorsa, ILO ve UNESCO'nun ortak metni olan Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi metninin esas alınması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Şüpheli Ölümde Kırık Masa Detayı Şüpheli Ölümde Kırık Masa Detayı

Açıklamanın ardından grubu temsilen Güneş ve beraberindeki birkaç kişi, toplantıyı takip etmek üzere Meclis'e girdi.

Kaynak: AA