Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) ham petrol üretimi ekimde önceki aya göre günlük 80 bin varil artışla 27,9 milyon varile yükseldi.

OPEC'in aylık petrol piyasası raporu doğrultusunda, üretimde en fazla artış Angola, İran ve Nijerya'da gözlenirken, Libya, Suudi Arabistan ve Kuveyt'te üretim azalış gösterdi.

Günlük petrol üretimi Angola'da 51 bin varil, İran'da 46 bin varil ve Nijerya'da 17 bin varil artış gösterdi. Üretim Libya ve Suudi Arabistan'da 26 bin varil ve Kuveyt'te 24 bin varil azaldı.

Ekimde OPEC'in ham petrol üretiminin küresel üretimdeki payı ise yüzde 27,5 olarak kaydedildi.

FED'le İlgili Beklentiler Emtia Piyasasının Yüzünü Güldürdü FED'le İlgili Beklentiler Emtia Piyasasının Yüzünü Güldürdü

OPEC dışı ülkelerin üretimi ise aynı dönemde günlük yaklaşık 200 bin varil artışla 73,7 milyon varil oldu. Söz konusu artışta Norveç ve OECD Amerika ülkeleri başı çekerken, Rusya ve Brezilya'da üretim azaldı.

Bu doğrultuda, küresel petrol üretimi ekimde bir önceki aya kıyasla günlük 270 bin artış gösterdi ve yaklaşık 101,6 milyon varil seviyesinde gerçekleşti.

Dünyadaki petrol sondaj kuyusu sayısı geçen ay 18 artışla 1848'e yükseldi. Sondaj kulesi sayısı OPEC ülkelerinde 8, OPEC dışı ülkelerde ise 10 arttı.

Petrol Talebi Önümüzdeki Sene Yükselecek

Raporda, bu yıla yönelik küresel petrol talebi öngörüsü de yukarı yönlü revize edildi.

Buna göre, bu yıl küresel petrol talebinin geçen yıla kıyasla 2,5 milyon varil artması ve 102,1 milyon varil olması tahmin ediliyor.

Gelecek yıl ise Çin'in ekonomik toparlanma sürecinin olumlu yönde ilerlemesinin petrol tüketimini de desteklemesi bekleniyor. Buna göre, küresel petrol talebinin günlük 2,2 milyon varil artışla yaklaşık 104,3 milyon varil olması bekleniyor.

Talebin OECD ülkelerinde gelecek yıl bu yıla göre günlük 260 bin varil artarak yaklaşık 46 milyon varil, OECD dışı ülkelerde ise günlük 2 milyon varil artarak yaklaşık 58,3 milyon varil olacağı hesaplanıyor.

AA