OSTİM, İvedik ve Sincan OSB’lerdeki sanayicilerin çatı kuruluşlarından ORSİAD, yeni vergi paketi taslağına ilişkin yaptığı değerlendirmede, KOBİ’lerin ve ihracatçının yükünü ağırlaştırmayan yeni bir vergi sisteminin, iş dünyasının ortak beklentisi olduğuna dikkat çekti.

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İş İnsanları ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD) Başkanı Levent Çamur, üzerinde çalışılan yeni vergi paketi düzenlemesine ilişkin her fırsatta daha sağlıklı ve adil bir vergi sistemi isteklerini dile getirdiklerini hatırlattı.

Levent Çamur, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın son çalışmasının, bu beklentilerine karşılık vermesini umduklarını belirterek, “Elbette devlet vergilerle ayakta duruyor. Ancak vergiyi tabana adil yayan, kayıp kaçağı önleyen, KOBİ’lerin ve ihracatçının yükünü ağırlaştırmayan yeni bir vergi sistemi, iş dünyasının ortak beklentisi” açıklamalarını yaptı

Merkez Bankası, Suudi Arabistan ile 5 Milyar Dolarlık Anlaşmayı Bitirdi Merkez Bankası, Suudi Arabistan ile 5 Milyar Dolarlık Anlaşmayı Bitirdi

Yeni vergi taslağında, “Kar etsin veya etmesin, tüm şirketlerin cirosundan vergi alınması, bazı kritik sektörlere uygulanan istisnaların kaldırılması” gibi maddelerin olduğuna işaret eden ORSİAD Başkanı, “Bu maddelerin mutlak surette gözden geçirilmesini talep ediyoruz. Evet, kayıt dışılıklara göz yumulmasın ve bunun önlenmesi için tüm tedbirler alınsın. Vergisini ödemeyene ‘barış’ adı altında ‘af’ getirilmesin. Vergisini ödeyenin teşvik edildiği, ödemeyenin bedel ödeyeceği bir sistem kurduğumuzda işte o zaman barıştan, adil bir oluşumdan ve sonuç odaklı bir yeni vergi uygulamasından söz edebiliriz” değerlendirmelerinde bulundu.

Çamur, KOBİ’lerin yükünü arttırmak bir yana, finansmana ulaşmada karşılaştıkları sorunların hızlıca bertaraf edilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Teknoloji üreten işletmelere, ihracat yapan sanayi kuruluşlarına dönük istisnalardan ödün verilmemesi, doğrudan yabancı yatırımların arttırılması için yatırım ortamının iyileştirilmesi öncelikli ele alınacak konuların” başında geldiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Bülten