Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) eski Başkanı Ali Demir, FETÖ üyeliği ve zincirleme şekilde görevi kötüye kullanma suçlarından 18 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaya devam etti. Duruşmaya tutuksuz yargılanan sanık Demir ve avukatı katıldı.

Mahkeme başkanı, esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yapması için Demir'e söz verdi. 2020 yılında ÖSYM başkanlığı görevine getirildiğini söyleyen Demir, kendisinden önce ÖSYM'nin kişisel ilişkilerle idare edildiğini ileri sürdü.

Görevde olduğu dönemde kendi gayretiyle ÖSYM kanunu hazırladığını belirten Demir, "Bu ülke için, ÖSYM'de soru çalmanın ülkeye duyulan güvenin nasıl sarsılacağını biliyordum. Sınavın eşitlik ve adalet içinde olması, benim en hassas noktamdı. Bunu sağlamak benim varlık sebebimdi.

Türkiye'de toplu kopyayı ortadan kaldıran, her öğrenciye farklı kitapçık dağıtmak bir devrimdir, bunu bu amaçla yaptım. Sınavların kapalı ortamda 'jammer' isimli sinyal bozucuların olduğu ortamda hazırlanmasını da ben yaptım, bu da büyük bir güvenlik önlemidir. Matbaadan çıkan soruları yine yüksek güvenlikle korumayı da biz yaptık. Bu suçlamalar kabul edilebilir değil" dedi.

Avukat beyanlarının ardından kararını açıklayan mahkeme, sanık Demir'in FETÖ üyeliği suçundan beraatine, zincirleme şekilde görevi kötüye kullanma suçundan “takdiri” indirim ile 1 yıl 15 gün hapis cezası almasına karar verdi.

Çanakkale’de Motosiklet Kazası: 2 Genç Hayatını Kaybetti Çanakkale’de Motosiklet Kazası: 2 Genç Hayatını Kaybetti

Hükmün açıklanmasının ise 5 sene süreyle geri bırakılması kararı alındı.

Kaynak: DHA